Noterliklerin teftişi hk.

• DUYURU

Bilindiği gibi, 1512 sayılı Noterlik Kanunu'nun 4/a maddesi uyarınca "Noterlerin ikinci ve üçüncü sınıfta asgari hizmet süresi dörder yıldır. Bu sürenin sonunda noterin sınıfının yükselebilmesi, Adalet müfettişi tarafından hakkında düzenlenen son hal kağıdında olumlu kanaat belirtilmiş olmasına bağlıdır."

Bununla birlikte, 24.01.2007 tarihli 26413 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliği'nin 88 inci maddesinde;

Denetimin başladığı gün itibarıyla görevde bulunanların o yerdeki hizmet süresinin altı ayı aşması halinde haklarında hal kâğıdı düzenlenmesi, altı aylık sürenin hesaplanmasında izin ve rapor gibi hallerin dikkate alınmaması,

Denetime başlanılan tarih dikkate alınarak, o mahalden ayrılmalarından itibaren üç ay geçmeyenler hakkında da hâl kâğıdı tanzim edilmesi,

Öngörülmüştür.

Bu itibarla, bulundukları sınıfta asgari hizmet süresini doldurmuş ya da doldurmak üzere olan ve daha yukarı sınıftaki bir noterliğe atanmak isteyen, ancak Adalet müfettişleri tarafından denetlenmeyen (dolayısıyla haklarında hâl kâğıdı düzenlenmeyen) ikinci veya üçüncü sınıf noterlerin mağdur olmamaları bakımından, açıklanan hususları dikkate alarak denetlenme taleplerini Cumhuriyet başsavcılıkları aracılığıyla yazılı olarak Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'na iletmelerinin uygun olacağı düşünülmüştür.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

Yönetim Kurulu

• Denetime başlanılan tarih dikkate alınarak, o mahalden ayrılmalarından itibaren üç ay geçmeyenler hakkında da hâl kâğıdı tanzim edilmesi,

Sema hanım burda ne demek istemiş acaba?

• Yani şöyle arkadaşlar;

Noterin tayini çıkmış gitmiş fakat noter gittikten sonra ayrıldığı yerdeki noterliğe müfettiş geldi eğer ayrılan o noter ordan ayrılalı 3 ayı geçmemiş ise oraya gelen müfettiş o notere başka noterlikte görev yapıyor olsada hal kağıdı düzenleyebilir demiş.

• Erkan Bey güzel anlatmışsınız peki hal kağıdı ne oluyor bu 1?
    2. si Biz en son tabi 2010 da teftiş gördük 01.07.2011 de ben vekil kaldım, yeni noterimde 01.02.2012 de başladı... ne olacak halimizzz???? :D

• Gülhan hanım;

Hal kağıdı müfettişin teftişten sonra notere verdiği nottur, bildiğim kadarı ile 100 üzerinden değerlendirme yapıyorlar teftişteki tavsiyeler nekadar az olursa halin ve ahvalın iyi olur :) bir üst sınıfa atlaya bilmek içinde halkağıdının 70 ve üzerinde olması gerekli olduğunu biliyorum.

• Gülhancım olabilirde olmayabilirde ;D Noterin daha yeni başlamış yani ikinci sınıfa geçmesine daha çok var. Denetimler 2 yılda bir olması gerekiyor ama bazen de uzuyor.Öncelik sınıf değiştirecek Noterlerimiz ama Sen yinede hazırlıklı ol derim.slmlar..

• Gülhan hanım;

Hal kağıdı müfettişin teftişten sonra notere verdiği nottur, bildiğim kadarı ile 100 üzerinden değerlendirme yapıyorlar teftişteki tavsiyeler nekadar az olursa halin ve ahvalın iyi olur :) bir üst sınıfa atlaya bilmek içinde halkağıdının 70 ve üzerinde olması gerekli olduğunu biliyorum.

Erkan Bey o hal kağıdının biz kâtipler için düzenlenmesi gerekmiyormu ? :) ne de olsa işi yapan bizler imzayı atan Noterler... :)

• Gülhancım olabilirde olmayabilirde ;D Noterin daha yeni başlamış yani ikinci sınıfa geçmesine daha çok var. Denetimler 2 yılda bir olması gerekiyor ama bazen de uzuyor.Öncelik sınıf değiştirecek Noterlerimiz ama Sen yinede hazırlıklı ol derim.slmlar..

Yok yok Sema Hanım ben bekliyorum zaten bizde simdiye kadar hiç şaşmadı 2yılda bir geliyorlar gelecek aya Allah Kerim :) gelen müfettişe göre korkuyoruuummm bize yine Faik bey vardı MÜfettiş o gelsin ;D kimisi ısmarladığımız yemeği bile istemiyo :)

• Biz en son 2009 yılının mayıs ayında teftiş gördük dahaa kimse gelmedi bakalım kısmet olursa bu sene :D

<p>Başkaları hakkında kötü şey söyleyenlerin, kendilerine söyleyecekleri iyi bir şeyi yoktur...</p>

• Elinize sağlık çok güzel olmuş...
    ancak alt kısımda sanırım küçük bir yanlışlık olmuş
    Araç Tescil ve Araç Trafik belgesi rakamları yanlış aktarılmış...
    yer değişikliği ile sorun giderilebilir.

Tekrardan elinize sağlık...
    İyi çalışmalar...

• DEĞERLİ MESLEKTAŞIM PEK ANLAYAMADIM GÜZEL OLAN NEDİR ?

• Doğrusu bende anlayamamıştım bu yorumu iyi değindiniz ???

:)))
    Mesajlar karışmış kusura bakmayın.
    Teftiş ile ilgili bir rapor hazırlayan bir arkadaşa cevap olarak yazmıştım,
    ancak başlıkları karıştırdım akşam üzeri aceleye geldi sanırım...