TİCARİ PLAKA + ARAÇ SATIŞI (eski makbuz 11.4)

• Merhaba arkadaşlar,
    Yeni uygulamaya göre ticari plaka+araç satışını yapan veya nasıl yapılacağı hususunda bilgisi olan var mı?

Yarın göz açtırmayacak olanlar, bugün göz yumduklarımızdır.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Enver ().

• Merhaba arkadaşlar,
    Yeni uygulamaya göre ticari plaka+araç satışını yapan veya nasıl yapılacağı hususunda bilgisi olan var mı?

Enver bey

ticari araç ve plaka satışını
    araç satışını ayrı, plaka satışını ayrı yapmak suretiyle yapılacağını düşünüyorum.
    (araç satışını 11.1'den plaka satışını da 10.1 'den)
    bu konuda başka önerisi olan arkadaşlarımız varsa bizimle paşlaşmalarını diliyor şimdiden teşekkür ediyorum

kolaylıklar diliyorum.

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• Bilgi işlem yeni kodları ayarlayana kadar, ayrı yapılmasında fayda var veya değişik işlem (52,1) kodundan hesaplayıp yapabiliriz. Bilginize.

• Merhaba arkadaşlar,
    Alıcısı, araç+ticari plakayı aldığından, ticari plakayı(vergiye tabi) ayrı, aracı(maktu) ayrı olmak üzere çift yevmiye ile 4 ocakta iki adet sözleşme yaptım...

Merhaba arkadaşlar,
    ticari plaka+araç satışını 2 ayrı işlemle(alıcısı aynı) 3.kez satış yaptım ve Trafikten her hangi bir problem çıkmadı. Bilginize...

• araç+ plaka satışı bir arada yaptık. Makbuzu araç satışı binde yedibuçuktan kestik. sadece plaka değerinden harçlandırdık.

esra hanım ;
    araç satışı+plaka satışını 11,4 'den kestiğinizi söylüyorsunuz ama biz 11,4 den giriş yaptığımızda plaka satış bedeli yanında araç satış bedelini de istemekte araç bedelini girdiğimizde ise araç satış bedeli üzerinden binde 1,65 damga , plaka satış bedeli üzerinden ise binde 8,25 damga vergi alınmaktadır.ileride yaşanması muhtemel sıkıntıları önlemek için lütfen gerekli kontrolleri yapınız ve bilgi yanlışlığımız var ise bizimle paylaşırsanız sevinirim.

kolaylıklar diliyorum.

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Mahmut Bürke ().

• 10 bin tl değerinde bir ticari plakanın satışında;

harç 35,50
    damga, 82,50 olması gerekmiyor mu?

11.4 ten girildiğinde ise;

harc 35,50x2= 71,00 tl hesaplanmakta ve bu durumda araç satış sözleşmesi harçlandırılmış olacaktır.

damga da ise 1,65 tl suret damga vergisi araç satış sözleşmesinden dolayı fazlalık hesaplanmaktadır.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Ben her zaman söylerim Esra takıldığın nokta olursa ara beni,bu konuda ihmal etmişsin,araç satışı ayrı ticari plaka satışı ayrı olur. Bugüne kadar yani yeni uygulama başladığından beridir 7 adet işlem yaptım hepside ilgili trafik şubesine tescil edildi bir sıktı yok.Bu hususta Mahmut beyin açıklamalarına aynen katılıyorum.Selamlar.

• arkadaşlar;

52,1 den makbuz kesilmesi halinde ; ortak hesap dağıtımını yani milyonluk olayını nasıl çözeceğiz, çünkü araç satışının milyonluk dağıtımı farklı, plaka satışı (milyonluk sınırı 1.719,42'si aşar ve ortak hesaba girerse) milyonluk dağıtımı farklı, 52,1 den makbuz kesen ve ortak hesap dağıtımını çözen arkadaşım var ise lütfen bu konuda yardımlarını bekliyorum.

selam ve saygılar

• Mahmut bey,İki işlem bir arada yapılsın diyen arkadaşların konuyu biraz daha irdelemeleri gerektiğini düşünüyorum.Kocaeli ilinde Ticari Plaka satışlarında minimum limit 5000 Tl.Gerçi hukuki bir dayanağı yok ama teamüller böyle,dolayısiyle maktu ücrete tabi bir işlemle sınır bakımından milyonluk işleme tabi bir işlemi aynı yevmiye altında tasdik etmenin sizinde bahsettiğiniz üzere mümkün olamayacağı bir gerçektir.Selamlar

• Mahmut bey,İki işlem bir arada yapılsın diyen arkadaşların konuyu biraz daha irdelemeleri gerektiğini düşünüyorum.Kocaeli ilinde Ticari Plaka satışlarında minimum limit 5000 Tl.Gerçi hukuki bir dayanağı yok ama teamüller böyle,dolayısiyle maktu ücrete tabi bir işlemle sınır bakımından milyonluk işleme tabi bir işlemi aynı yevmiye altında tasdik etmenin sizinde bahsettiğiniz üzere mümkün olamayacağı bir gerçektir.Selamlar

cabir abi ;
    verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler
    selam ve saygılar

• Kusura bakmayın abilerim, bizler ORTAK DIŞI olduğumuz için hiç dikkat etmemiştik o konuya ;) değerli bilgilerinizi paylaştığınız için saygılarımı sunuyorum

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Sevgili Özgür kardeşim,sizide ortaklığa alacağız ancak, kopenak kriterlerine göre bazı eksikleriniz var onları tamamladığınızda başımız üstünde yeriniz var. :) :) :)

• ilgililer henüz trafik şubeye gitmemiş olabilirler mi acaba ? Buradaki trafik şube kabul etmiyor mesela.

Merhaba,
    İlgililer trafik şubeye gitdi. Son satış işlemimi yapmadan evvel trafik şubedeki memurdan tescil için herhangi bir sakınca teşkil edip-etmeyeceği yönde bilgi aldıktan sonra 3.satışı yaptım. Kolay gelsin.

Yarın göz açtırmayacak olanlar, bugün göz yumduklarımızdır.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Enver ().

• Değerli arkadaşlarım, bu konuyu başından sonuna kadar tekrar okudum, bütün görüşlere saygı duyuyorum. Ticari plaka ve araç satışı sonuçta bir işlemde yapılabilir, yapılamaz diye bir uyarıda yok, aynı işlemde yapılması halinde Vezne programında 11.4 kodu varken neden kendinizi riske atarak 11. 1 ve 10.1 gibi iki ayrı kodda makbuz kestiğinizi anlayamıyorum, saygılarımla.

YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL. (HZ. MEVLANA)

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen CAFERHAPPY ().

• Cafer bey; 11.4 araç bedeli verilmeden plaka bedeline geçmiyor,size zahmet,kasko bedeli 30.000 Tl.,Ticari plaka bedeli 8000.Tl. olan bir işlemin sonucunu görebilirmiyiz? Bu bir, ikincisi böyle bir işlem Maktu ve Nisbi bakımdan ay sonu işlemlerinde ayrılabiliyormu? Teşekkür ediyor,saygılar sunuyorum.