VERASET 30 TL, EŞE İHTAR 15 TL.

• MADDE 11- 18/1/1972 tarihli ve 1512 sayılı Noterlik Kanununun 71 inci maddesinden sonra gelmek üzere, “Diğer İşlemler” başlığıyla “Üçüncü Bölüm” ve aşağıdaki maddeler eklenmiştir.
    “Noterlerin yapabilecekleri diğer işlemler
    Madde 71/A - Aşağıda belirtilen işlemler noterler tarafından da yapılabilir:
    a) Terk eden eşin ortak konuta davet edilmesi,
    b) Mirasçılık belgesi verilmesi.
    Uygulanacak usul
    2 / 5
    Madde 71/B - Noterler, ilgilinin yazılı veya sözlü başvurusu üzerine, talep edilen işlemle ilgili bir tutanak düzenler. İşlemler yapılırken, o işlemlerle ilgili özel kanunlarındaki usuller de gözetilir. Talebin konusu bir belge düzenlenmesini gerektiriyorsa, noter, ilgilisine bu belgeyi de düzenleyerek verir.
    Noterler, 71/A maddesinde belirtilen işlemleri bizzat yaparlar. Ancak, noterlik dairesinde imza yetkisi verilmiş hukuk fakültesi mezunu görevli veya noter stajyeri mevcut ise, bu işlemler onun tarafından da yapılabilir.Mirasçılık belgesi verilmesinin yargılamayı gerektirmesi veya nüfus kayıtlarının mirasçılık belgesi verilmesi konusunda yeterli olmaması durumunda, mirasçılık belgesi noterler tarafından verilemez.
    71/A maddesinde yer alan işlemlere ilişkin düzenlenen kâğıtlar değerli kâğıt bedellerinden istisnadır.
    112 nci madde uyarınca belirlenen ücret uygulanmaksızın mirasçılık belgesi verilmesi ilişkin her türlü işlem karşılığında toplam 30 Türk Lirası, terk eden eşin ortak konuta davet edilmesine ilişkin her türlü işlem karşılığında toplam 15 Türk Lirası maktu ücret alınır. Söz konusu ücret, her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan ücret tutarının o yıl için 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında artırılması suretiyle hesaplanır.”

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ÖZGÜR İLTAŞ ().

• o madde değişiklik önergesi ile düzeltilir. yoksa işler yürümez, bu işler katipsiz olmaz ;)

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• acaba imza yetkili katipleride ileri zamanlarda devreden çıkartıp stajyer verirlermiki noterlere, ben biraz şüphe duymaya başladım, zaten böyle bir düşünce vardı yanlış duymadı isem

• :) :) :)Olması gerekeni yapıyorlar bana göre,öyle oturup akşama kadar bir imza beyannamesi veya trafikte iş takip vekaletnamesini imzalacaksın, "ben burdaydım demek için"diğer tüm işlemleri imzalamaktan korkacak, katiplere imzalattıracaksın,sonra!!!!!!!!deveyi hamudu ile götüreceksin,olmaz böyle birşey risk almak lazım riskkkkkkkk...

• :) :) :)Olması gerekeni yapıyorlar bana göre,öyle oturup akşama kadar bir imza beyannamesi veya trafikte iş takip vekaletnamesini imzalacaksın, "ben burdaydım demek için"diğer tüm işlemleri imzalamaktan korkacak, katiplere imzalattıracaksın,sonra!!!!!!!!deveyi hamudu ile götüreceksin,olmaz böyle birşey risk almak lazım riskkkkkkkk...

abime katılıyorum ayriyetten büyük noterlikleri bilmem ama bizim buralarda kimse 1000.TL maaşla buralarda işe girmez, hele hele hukuk okuduktan sonra gerçi bizde üniversite bitirdik ama ne fayda selam ve dua ile...

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

• Şimdi ben Kamu Yönetimi bölümündenim, bizde hukuk gördük , ticaret hukuku, iş kanunu, vs, vs, bizler neden yetkili olamıyoruz bir türlü anlamam :)

sorma abi bende çok alındım sobaya yakın duruyordum kurudum, demekki bizim hukuk anlayışımız onlarınkinden farklı :)))

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

cabir abiye aynen katılıyorum

ALTINA İMZAMI ATIYORUM

Sabır, suskunluk değil, işitilmeyen bir feryattır!....<br />Her kişinin değil, er kişinin harcıdır.

• ABİ BİZDE İKİ YILLIK FAKÜLTE MEZUNUYUZ AÇIK OÖĞRETİM İŞLETME 4 ÖĞRENCİSİYİM VE 1 DERSİM KALDI BENDE HUKUK OKUDUM
    İŞE YARAMAYACAKTI NE DİYE OOKUTTULAR HUKUKU

doğrU ABI aynı görüşteyim de dediğin gün kapı önündesin
    hem bilmem yapkmadım der hemde sen imzalayıver der

• Tasarı Metni, aşağıdaki şekilde değiştirilerek 02.03.2011 Tarihinde Başbakanlı'ğa sevk edilmiştir.

• tamam da noter tayin oldu gitti o zaman
    noter vekili yapabilecek mi yapamayacak mı
    düzeltilmelidir diye düşünürüm çünkü aksi sadır olara kadar bizim yaptığımız yanlıoş da olsa geçerli arkadaşlar katip tea olsak