TİCARİ Mİ HUSUSİ Mİ KONTROLÜ

• Arkadaşlar sözleşmeyi hazırlıyorum.. Plakanın değişip değişmeyeceğini sözleşmede yazdığı için o hususu kontrol ediyorum. Peki Ticari mi Hususi kısmını nasıl kontrol etmek gerekir. Bazen içime bir kuşku düşüyor acaba Ticari yi işaretledim mi? Sözleşmeyi baştan hazırlasan zaman kaybı .. pratiği varsa paylaşırsanız sevinirim..iyi çalışmalar

• Ticari veya hususi yi giriş ekranında yanlış yazdığımızda satışa engel durum tespit edildi diye uyarı veriyor. Arkadaşın sormak istediği sözleşme ekrana geldiğinde alırken ticariyi mi yoksa hususiyi mi işaretlediğini kontrol etmek istiyor sanırım. Bildiğim kadarıyla öyle bir kontrol yok.

• YENİ ŞEKLİ ANCAK GEÇİCİ RUHSATTA YAZILI OLARAK ÇIKIYOR
    ŞAYET TEREDDÜP GEÇİRİYORSANIZ İŞLEMDEN ÇIKIP YENİDEN GİRMENİZ EN DOĞRUSU.SAYGILAR

• Değerli meslektaşlarım, yaşadığımız tecrübelerden dolayı sorun yaşamamak için aşağıdaki örnekteki gibi bir form yaptım, araç satışı için gelen kişilere öncelikle bu formu doldurtup sonra işleme başlıyoruz.
    örneğin; alıcı masrafım az olsun, trafiğe gitmiyeyim diye plakam aynı kalsın istiyor, sonra geliyor plakamın değişmesini istemiştim personelin hatası deyip ukalalık yapıyor. Ama bu formu doldurunca diyecek hiçbirşeyi kalmıyor.
    Birçok benzeri konuda çok faydasını gördüm, bilginize.

Araç Satışı Bilgi Formu
    SATICI ALICI

- Adı Soyadı : Plaka;
    Aynı Kalacak ! Değişecek !
    - Telefon : 75,50 142,50

- Satış Bedeli : Hususi Olacak Ticari Olacak
    hususi ticari
    - Beyan :
    - Adı Soyadı :

- Telefon :

- Beyan :

Ruhsatım AYNI GÜN adresime gönderilsin.
    e v e t

• Ticari veya hususi yi giriş ekranında yanlış yazdığımızda satışa engel durum tespit edildi diye uyarı veriyor. Arkadaşın sormak istediği sözleşme ekrana geldiğinde alırken ticariyi mi yoksa hususiyi mi işaretlediğini kontrol etmek istiyor sanırım. Bildiğim kadarıyla öyle bir kontrol yok.

evet aynen alırken TİCARİ mi yoksa HUSUSİ mi orda takıldım.. sadece satış bittikten sonra geçici ruhsatta çıkıyor.. kontrol edilmiyor. Ne yapalım dikkatli yapacağız:)

• Ruhsatım AYNI GÜN adresime gönderilsin.
    e v e t

Saygıdeğer meslektaşım Araç Satışı Bilgi Formunuzda yukarıdaki bölümü anlamadım, izah edebilirmisiniz? Saygılarımla...

Ruhsatı vatandaş 15 gün içinde trafikten alabildiği için trafikte 15 gün bekletiliyor, beklemesini istemeyip hemen gönderilmesini istiyorsa Tescil belgesi bekletilmeden gönderilsini işaretliyoruz fakat araçta sigorta muayene falan görünmüyosa sistem kabul etmiyo..

• Arkadaşlar sözleşmeyi hazırlıyorum.. Plakanın değişip değişmeyeceğini sözleşmede yazdığı için o hususu kontrol ediyorum. Peki Ticari mi Hususi kısmını nasıl kontrol etmek gerekir. Bazen içime bir kuşku düşüyor acaba Ticari yi işaretledim mi? Sözleşmeyi baştan hazırlasan zaman kaybı .. pratiği varsa paylaşırsanız sevinirim..iyi çalışmalar

Bu konuyu daha satışlara yeni başladığımızda Noterimizle görüşüp TNB'ye iletmiştik.Ama hala yazım nette bir değişiklik yapılmadı.Ben de işlemi yazdıktan sonra kuşkuya düşersem hemen işlemden çıkıp tekrar satışı düzenliyorum.Şu an için başka çarem yok.Çünkü geçici tescil belgesi çıktıktan sonra geri dönüş yok.

• Araç satışı için Noterliğimize iş sahiplerinin müracaatı halinde, ekte sunulan bilgi formunu doldurmalarını istiyoruz, bilginize.

• Araç satışı için Noterliğimize iş sahiplerinin müracaatı halinde, ekte sunulan bilgi formunu doldurmalarını istiyoruz, bilginize.

Abi bizim burdakilerin pek vakti olmuyor onun için öyle bir formu doldurucaklarını zannetmiyorum, Ticari / Hususi konusunda meslektaşlarıma katılıyorum aynı şekilde araç satışı çıktığından belli bu şekilde bir uyarıyı görelim diyoruz ama hala bir düzenleme yok aynı şekilde Römork, Kabin, takoğraf seçeneklerinninde bize bırakılıp var veya yok diye işaretleme imkanı verilmesi gerekir ama o da hala belirsiz, Ruhsatın hemen gönderilmesi seçeneği ile ilgili olarak alıcı kişi kendi adına sigorta yaptırmadığı sürece burdaki trafik tescil şubesi seçeneği işaretlesek bile ruhsatı göndermiyor selam ve dua ile,

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>

• Değerli meslektaşlarım az önce araç Hibe Sözleşmesi düzenledim hibe sözleşmesinde Eski Kullanım Amacı, Es Kullanım Şekli, Yeni Kullanım Amacı , Yeni Kullanım şeklide ayırım yapıyor TNB formdada bilgi işlem müdürlüğü Haziran ayı içerisinde yapılacak olan Yazım güncellemisinde bu düzeltmelerinde olacağını bildirmişler, inşallah aynı uygulama normal satış sözleşmelerindede çıkar bizde yoğunlukta tekrar girip çıkma işinden kurtuluruz selam ve dua ile

<p>İNSANDA YOKSA EDEP... NEYLESİN MEDRESE NEYLESİN MEKTEP... OKUSA ALİM OLSA MERKEP... BAK YİNE MERKEP YİNE MERKEP...</p>