TİCARİ İŞLETME REHNİ SÖZLEŞMESİ

• Değerli Meslektaşlarım,

Yukarıda örneği bulunun işlem ile ilgili vezne hesabına ilişkin görüş ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Saygı ve sevgilerimle,

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Sözleşme; TNB 2007/39 sayılı genelge ve Maliye Bakanlığı Gelir idaresinin 6.7.2007 T. Ve 18 sayılı sirküleri gereğince;

a) 488 sayılı Damga Vergisi Kanununa ekli (2) sayılı tablonun "IV- Ticari ve medeni işlerle ilgili kağıtlar" başlıklı bölümünün (23) numaralı fıkrası gereğince; bankalar, yurt dışı kredi kuruluşları ve uluslararası kurumlarca kullandırılacak kredilerin temini ve geri ödenmesi amacıyla düzenlenmiş olması koşuluyla { Teminatın münhasıran kullandırılan krediye ilişkin olması kaydıyla) damga vergisi;

b) 492 sayılı Harçlar Kanununun 123 üncü maddesinin son fıkrasında yer alan hüküm gereğince de Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, bankalar, yurt dışı kredi kuruluşları ve uluslararası kurumlarca kullandırılacak kredilerin temini ve bunların teminatları ile geri ödenmesi amacıyla düzenlenmiş olması koşuluyla (Teminatın münhasıran kullandırılan krediye ilişkin olması kaydıyla) harçmuafiyetleri uygulanacaktır.

TNB.2007/52 sayılı genelge gereğince sigortaya ilişkin düzenlemenin sözleşmede yer alması harç ve damga vergisi istisnasının uygulanmasına engel olmayacaktır. .

T.İ.R.K."nun 5.md. son fıkrası harç ve masrafların hangi tarafa ait olacağı rehin sözleşmesinde belirtilmesi gerektiğini; 9. md.si alacaklının sigorta bedeli üzerinde rehin hakkına sahip olduğunu; Yine 10.md.si rehne konu malların izinsiz olarak devredilemeyeceğini ,yeni alman malların rehne dahil edilebileceğini hüküm altına almıştır.

Bu nedenle de sözleşmede yer alan bu yükümlülükler rehin verenin kanunen yerine getirilmesi gereken edimler olduğundan, İstisnanın uygulanmasına engel teşkil etmeyecektir.

Ticari işletme rehni tescil talebinin rehin sözleşmesinin noter tarafından
    düzenlendiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde, usulüne uygun olarak doldurulup
    yetkililerce imzalanmış sicil memurluğundan temin edilen 1 nüsha beyannameyle
    yapılması zorunludur.Bu süre içerisinde tescil edilmeyen rehin sözleşmesi geçersiz sayılır. (TİRK. 5. TİRST.6)

• Kemalettin Bey,

Bilgi için teşekkür ederim.

İşleme harç ve damga vergisi muafiyeti uygulayarak rehin bedeli olan 2.041.735,94.-TL üzerinden tahakkukunu gerçekleştireceğim.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ÖZGÜR İLTAŞ ().

• Teminatın münhasıran kullandırılan krediye ilişkin olması kaydıyla

ÖZGÜR BEY KREDİNİN BELLİ OLMASI GEREKİR
    ŞAYET BELLİ DEĞİLSE HARCA DAMGAYA TABİİ

HANGİ KREDİNİN TEMİNATI İSE
    ŞÖYLE YAZIN VEYA YAZDIRIN
    .... NOLU KREDİNİN TEMİNATINA İLİŞKİN OLMASI KAYDIYLA

BİRDE MAKİNE VE TEÇHİZATIN LİSTESİNİ TAM OLARAK EKLEMENİZ GEREKİR
    UMUMİ OLARAK YAZAMAZSINIZ BÜTÜN MAKİNE TEÇHİZAT DİYEMEZSİNİZ
    BİLGİNİZ OLSUN
    SAYGILAR.

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().