SİYASİ PARTİ İMZA SİRKÜLERİ

• "2820 s.kanunla kurulmuş siyasi partiler, kuruluş belgelerini İç İşleri Bakanlığına vermekle tüzel kişilik kazanır. Merkezleri Ankara'dır. İkametgahları ile amaç ve faaliyetleri ile sınırlı olarak taşınmaz edinebilir ve faaliyette bulunabilirler. Hukuki işlemlerinde ve tapu işlemlerinde İç İşleri Bakanlığından, tüzüklerine uygun taşınmaz işlemine izinli olduklarını ve temsilciyi gösteren yetki belgesi getirmelidir."

• Parti teşkilatları,bankalarda hesap açmak,para yatırıp çekme konularında yönetim kurulunca alacakları karar doğrultusunda noterde imza sirküleri yaptırabilirler.Parti teşkilatlarının defterleri il veya ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca tasdik edilmelidir diye düşünüyorum.

• T.C.
    YARGITAY
    13. HUKUK DAİRESİ
    E. 2002/14455
    K. 2003/3272
    T. 24.3.2003

• SİYASİ PARTİLERİN MALİ SORUMLULUKLARI ( Tüzel Kişiliğin Yetkili Kılınan Kişi Veya Kurulca Yapılan Sözleşme Ve Girişilen Yükümlülüklerden Sorumlu Tutulacağı - Kira Alacağı )

• SİYASİ PARTİ TÜZEL KİŞİLİĞİ ( Kararla Onaylamadığı Taktirde Teşkilat Kademelerinin Yaptıkları Sözleşme ve Giriştikleri Yükümlülüklerden Dolayı Sorumlu Tutulamayacağı )

• BORÇTAN SORUMLULUK ( Siyasi Partilerin/Kira Borcu - Kararla Onaylamadığı Taktirde Teşkilat Kademelerinin Yaptıkları Sözleşme ve Giriştikleri Yükümlülüklerden Dolayı Sorumlu Tutulamayacağı )

• KİRA BORCU ( Siyasi Parti İlçe Başkanlığı - Kararla Onaylamadığı Taktirde Teşkilat Kademelerinin Yaptıkları Sözleşme ve Giriştikleri Yükümlülüklerden Dolayı Sorumlu Tutulamayacağı )2820/m.71

ÖZET : Siyasi partilerin yapacakları giderler sözleşmeler ve girişecekleri yükümlülükler genel merkezde parti tüzel kişiliği adına, illerde il yönetim kurulu adına ve ilçelerde ilçe yönetim kurulu adına yetkili kılınan kişi veya kurulca yapılır.