İNGİLİZCE ARAÇ SATIŞ VEKALETİ

• Bir ingiliz vatandaşı sahibi bulunduğu bir aracın satışı için ingiltere noterliğine gidiyor ve vekalet veriyor doğal olarak metin ingilizce.vekilide ingiliz vatandaşı,vekaletten teyit alma şansımız yok.böyle bir durumla karşılaşan varmı arkadaşlar

• Apostil ve tercüme sonrası olabilir.

Bir dava örneğinde apostil olmayınca hakim geçerli saymamış.alta ekledim.

Davalı, Almanya ... Noterliği`nde düzenlenen vekaletname ile M. isimli kişiyi vekil tayin ettiğini, bu vekaletnamede vekilin ibra yetkisinin olmadığını, vekilin davacılardan hiçbir meblağ da almadığını, ibranın vekili tarafından verildiğinin kanıtlanması gerektiğini, Türk Konsolos ve siyasi memurları tarafından onaylanmadığı için vekaletnamenin geçerli olmadığını beyanla davanın reddine karar verilmesini savunmuştur.

Yinede bilgisine olan varsa yazsın bende merak ettim doğrusu pek denk gelmiyor bize tatil yerlerindeki noterliklere gelmiştir belki

• arkadaşlar bazen konsolusluklara ulaşamadığım oluyor böyle zamanlarda, ilgiliye "vekaletimde azil yoktur, müvekkilim sağdır! diye yazdırıp imzalatıyorum, iş kaçırmaktansa böyle bir yol buldum,

• Sena hanım bence sakıncalı ya adam yalan söylüyorsa hakim kabul edermi ilerde davalık durumda ? Azilnamelerde teyit şart diye biliyorum. Bide konsolosluklar çok yoğun olmuyor en geç 15 dk da cevap alıyorum. Riske girmenin anlamı yok bence

• İş kaçsın amaç temiz iş yapmak ilerde sıkıntı için 50 60 tl lik vekalet yapmıssın satıs yapmıssın sıkıntı yaşamaktansa bence teyit alıp işi sağlama almak en iyisi

• İş kaçsın amaç temiz iş yapmak ilerde sıkıntı için 50 60 tl lik vekalet yapmıssın satıs yapmıssın sıkıntı yaşamaktansa bence teyit alıp işi sağlama almak en iyisi

Yunus Emre bey yine ben bunu yazdırıyorum, hiç teyit almadan, bu şekilde dahi yazdırmadan satış vs iş yapanlar var.. ALLAH'a şükürler bu zamana kadar hiç bir sorunla karşılaşmadım, tabi bundan sonrada karşılaşmayacağım diye bir şey yok. bildiğim, tandığım olursa teyit için beklemektense bu şekilde yazdırıyorum. (illa konsolusluklara değil bazen noterliklerinde telefonlarına iş yoğunluğundan dolayı ulaşılamıyor)

• O tür bir vekaletle hiç karşılaşmadım ama Yunus Arkadaşıma katılıyorum, riske değmez böyle işlemler için Sena hanım...yarın birgün Allah korusun davalık olunca Noter ne kadar katibini korur orası muamma...

• İster Dış İşlerini isterseniz konsolosluğu arayın kimse size azil var mı yok mu diye teyit vermez, sadece işlem ilgili makamda yapılmış mı onu kontrol edip söylüyorlar,

ibraz edilen bir vekalette, azlin araştırılması yasal bir zorunluluk değildir. Azil var ise ve bu vekile ulaşmışsa, vekilde buna rağmen işlem yapıyorsa tüm sorumluluk kendisindedir. Azil vekile ulaşmamış ise, ne işlemi yapan ne de vekilin bunda bir sorumluluğu yoktur.

Sizin yapmanız gereken, evrak üzerinde apostil mevcut ise Türkçe tercümesini yaparak işlemi gerçekleştirmenizdir.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Özgür beye sonuna kadar katılıyorum. sorumluluk yok ;)

• Bende Özgür bey in dediği gibi teyit almak gibi bir zorunluluğumuzun olmadığını amma velakin bununla ilgili bir durumdada Hakim Noteri yargılayabiliyor diye duymuş... teyit almadan işlem yapıldığı için... bu nedenle teyit almakta fayda olduğunu düşünüyorum...

• Özgür Bey şöle diyelim adamın eline geçmişse gelip işlem yapıyorsa sorumluluk onun diyorsunuz;

Mesela adam azili yapmış ama postaları biliyorsunuz 5 -15 gün arası anca eline geçer muhattabın vekil azilin yapıldıgı gün vekalette araç satışı yaptı. ve vekile posta gelmediğinden bilmiyor.Noter katibide azil varmı bakmadan işlem yaparsa sıkıntı olmaz mı ? Adamda kendini savunur noterin görevi elime posta geçmedi noter de kontrol etmedi diye kendini savunursa sıkıntı yaşanır bence azil varmı yokmu bakmak en doğrusu , teyit alınmaz böle durum olursa bence sorumluluk noteride kapsar
    [font=times new roman tur, serif][size=3]ilgili genel yazı ekledim alta;[/size][/font]
    [font=times new roman tur, serif][size=3]Bu hususta görüşü sorulan Adalet Bakanlığı Hukuk tşleri Genel Müdürlüğünden gönderilen 10.3.1992 tarih ve 11749 sayılı yazıda sonuç olarak, "Dar bir yorumla mümkün olmadığı düşünülmekle birlikte tarafların ileride telafisi mümkün olmayan zararlarına ve mağduriyetlerine sebebiyet verümemesi bakımından sadece azilname olup olmadığı hakkında bilgi verilmesinin yerinde olacağı " bildirilmiştir.[/size][/font]
    [size=3]Yine görüşü olan varsa almak isterim belki bende yanlış düşünüyorum.[/size]

• Telefonla teyit yolu başlı başına sakat bir durum, bunu istediğiniz kadar örneklendirin, tersi durumda illa ki mahkeme yolu görünür.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Telefon teyit sakat durum deil bence sağlıklı bir durum teyit alıyoruz azil yoksa işlemi yapıyorum ve fotopisini aldıgım o vekaletin arkasına şu saat su tarih şu kişiden teyit aldım diye not yazıyorum.

Tüm konuşmalar kayıtlı ilerde bir mahkeme durumunda telefon kayıtlarından çözerler teyit almışmıyım almamışmıyım.

Kendimizi sağlama alak gerisi teferruat...

• Araştırdığım kadarı ile İngiltere ile yabancı resmi belgelerin tasdik mecburiyetinin kaldırıldığına dair karşılıkla anlaşma yok,2010/5 sayılı genelgeye bakılabilir,bu durumda İngiltereden yapılmış vekaletnamede apostil var ise,Türkçe tercümesi ile satış yapılabilir,diğer konularda da Özgür beye katılıyorum.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• Merhaban arkadaşlar; TNB Yazım Net programında azilname havuzu yapsa da Türkiyede mevcut olan noterler bu azilname havuzuna yapmış oldukları vekaletnameleri kayıt etseler, bizde aynı kimlik sorgular gibi buradan vekaletnameleri sorgulasak bende çok daha iyi olacaktır. Bu durum hem noteri, hem vekili hemide zaman kaybını önleyecektir. Saygılarla.

• Yabancı Ülkede yapılan ve Tercüme yapılarak kullanılmak veya tasdik edilmek istenilen işlemlerde
    şu hususlar aranmalıdır.
    1) Yabancı ülkede bulunan Türk Konsolosluğunda, gerek Türklere, gerekse yabancılar için
    düzenlenmiş vekâletler hiçbir işleme gerek kalmadan kullanılabilir. (TNB.1990/33–2006/40)
    2) Yabancı resmi belge oradaki Türk Konsolosluğu tarafından onaylanmışsa, önce belgenin
    Tercüme işlemi yapılır ve bu belge yapacağımız işlemlerde kullanılır. (NK.195 NKY.65/2)
    Yani, işlemin yapıldığı yabancı yer resmi biriminin imza ve mührünün doğru olduğunun, o
    yerdeki Türk Konsolosluğu tarafından onaylanıp onaylanmadığına bakılması.
    3) Yabancı resmi belge Türk Konsolosluğu tarafından onaylanmamışsa yabancı resmi belgeyi
    düzenleyen ülkenin yetkili mercilerince APOSTİLLE (tasdik şerhi) yapılmış olup olmadığına
    bakılacaktır. (Lahey sözleşmesine dâhil ülkeler için). Apostil tasdiki yoksa ve buna rağmen
    işlem yapılırsa, uygulanabilir olmayan (Belge geçerli ama uygulanabilir değil) belgeye dayanarak
    işlem yapılmış olur ve bu da Noterin hukuki ve cezai sorumluluğunu gerektirir.
    4) Yabancı Resmi belge, ait olduğu ülkenin Diplomasi veya konsolosluk memurları tarafından
    düzenlenip, Düzenlenmediğine bakmak gerekecektir.Bize sunulan belge,bu ilgililerce düzenmişse
    apostili aranmayacaktır. (Lahey sözleşmesine taraf olan ülkeler için)
    5) Getirilen yabancı evrakın Ticaret ve gümrük işlemleri ile doğrudan ilgili idari belge olup
    olmadığına bakılacak ve bize sunulan böyle bir belge ise apostil aranmayacaktır. (Lahey sözleşmesine
    taraf olan ülkeler için)
    6) LAHEY’den BAŞKA İKİLİ VE ÇOKLU ULUSLAR ARASI ANLAŞMALAR
    Getirilen yabancı evrak ülkesi ile özel anlaşma varsa bu anlaşma şartlarına bakmak gerekir.
    Örneğin. K.K.T.C. yetkili makamlarınca tasdik edilen evrakın, aynı Türk makamlarınca
    yapılmış gibi işlem göreceği ikili sözleşmesi yapılmıştır. Dolayısı ile de hiçbir tasdik ve onay
    aranmayacaktır.
    a) 7.6.1968 tarihinde Londra’da imzalanmıştır. Türkiye’nin de 1987 tarihinde katılmış olduğu,
    “Diplomasi ve Konsolosluk Memurlarınca Düzenlenen Belgelerde Tasdik İşleminin Kaldırılmasına”
    ilişkin sözleşmedir.” Bu sözleşme uyarınca, sözleşmeye taraf ülkelerdeki diplomasi
    ve konsolosluk memurlarının resmi sıfatlarına dayanarak düzenlemiş oldukları belgelerde tas4
    İstanbul Noter Odası Hukuk Komisyonu
    dik işlemi kaldırılmıştır. Bu sözleşmenin tarafı Avrupa Konseyi Devletleridir. Sözleşmeye taraf
    bu devletler şunlardır:
    Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hollanda, İngiltere,
    İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Lihteştayn, Lüksemburg, Moldova, Norveç, Polonya,
    Portekiz, Türkiye ve Yunanistan’dır. Bu sözleşmede Noterlere her hangi bir mükellefiyet
    getirilmemiştir.
    b) Arnavutluk, Avusturya, Gürcistan, Hırvatistan, Kuveyt, Litvanya, Macaristan, Makedonya,
    Özbekistan, Polanya, Rusya, Tacikistan, Ukrayna ile yapmış bulunduğumuz ikili anlaşmalarla
    Ülke yetkili makamlarınca tanzim edilmiş, verilmiş veya onaylanıp resmi mühür taşıyan belgeler
    ile bunların onaylı örneklerinde tasdik (APOSTİLE) şerhinin aranmaması gerekmektedir.
    (TNB.2010/7Nolu genelgesi)
    c) Ayrıca K.K.T.C.ile aramızda yapılan Adalet ve İçişleri alanında işbirliği anlaşması’nın
    07.01.2003 günlü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğü girmiştir. Bu anlaşmanın 27/2 fıkrasında
    Taraflardan birinin ülkesinde düzenlenmiş veya onaylanmış ve resmi mühür taşıyan
    belgeler, diğer tarafın yetkili makamları önündeki işlemlerde tasdikten muaf tutulacak ve taraflardan
    birinin resmi makamlarınca düzenlenecek belgeler diğer taraf ülkesindeki resmi belgelerle
    aynı ispat gücüne sahip olacaktır. Denilmektedir. (TNB. 26.02.2004 tarih ve 2932 sayılı genel
    yazı)

http://www.katibiadil.com/foru…postil)-yabanci-islemler/

• Konsoloslukta görev yaparken türkiyeden gelen vekaletnameleri o ülkenin diline çeviriyor çeveri ücreti alıyorduk. Bu tarz bir yol da izleyebilirsiniz.