2/b muvafakatı

• Arkadaşlar Anne ve 2 oğlu 2/B Muvafakatı vermek için geldiler Bende 50.tl matbu harç dan dolayı ayrı ayrı yapmak zorunda kaldık. doğrumu yaptık yoksa yanlışmı yaptık bu konudaki görüşlerinizi rica ediyorum.

• Ersin Bey;

Kanun beher imzadan bahsetmemektedir. Dolayısıyla birlikte yapılmasında bir sakınca görmüyorum ve uygulamamız bu yöndedir.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Ersin bey,
    tek bir parsel için, birden fazla kişinin muvafakati tek bir işlemde yapılabilir,

ancak kişiler aynı olsa da birden fazla parsel varsa. her parsel için ayrı ayrı olması gerektiğini düşünmekteyim. uygulamamız da bu yönde..

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• Arkadaşlar Anne ve 2 oğlu 2/B Muvafakatı vermek için geldiler Bende 50.tl matbu harç dan dolayı ayrı ayrı yapmak zorunda kaldık. doğrumu yaptık yoksa yanlışmı yaptık bu konudaki görüşlerinizi rica ediyorum.

Bizde burada 2B muvafakatnamesi çok yaptık ve herbir kişi için aynı parselde olsa ayrı ayrı yaptık. TNB'ye sormuştuk bizde.

• Mali Danışmanlık - 199-16026
    Ankara, 23.07.2012
    Özü: 2/B arazilerinin satışı hakkında

........................ NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA
    ........................ NOTERLİĞİNE
    6831 sayılı Orman Kanununun 2/B maddesi gereğince Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan taşınmazların değerlendirilmesine yönelik hükümlerin de yer aldığı 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkındaki Kanun uygulaması yönünden Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünden alınan ve Yönetim Kurulumuzun 13.07.2012 günlü toplantısında görüşülen 19.06.2012 tarih ve 17400 sayılı yazıda yer alan hususlar üzerine aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.
    Bilindiği üzere Söz konusu Kanunun 6 ncı maddesinin onuncu fıkrasında; "...........Bu fıkraya göre noter tarafından düzenlenecek muvafakatnamelerden 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanunu hükümlerine göre elli Türk Lirası maktu noter harcı alınır."
    10 uncu maddesinin altıncı fıkrasında ise; "Bu Kanun hükümlerinin uygulanmasında yapılacak satış, tescil, devir, kayıt, terkin, düzeltme, ifraz, tevhit, cins değişikliği ve ipotek işlemleri ile bunlara bağlı ve tamamlayıcı nitelikteki işlemler veraset ve intikal vergisinden, 492 sayılı Kanun ile 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu kapsamında alınan harçlardan, bu işlemler nedeniyle düzenlenecek kağıtlar damga vergisinden ve genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerince alınan ücretlerden muaftır."
    hükümleri yer almaktadır.
    Buna göre, Kanunda belirtilen muvafakatnamelerin;
    1- Müşterek mülkiyete konu bir gayrimenkulün birden fazla maliki tarafından aynı kağıtta düzenlenmesi,
    2- Miras kalan bir gayrimenkul yönünden birden fazla mirasçı tarafından aynı kağıtta düzenlenmesi,
    3- Muhtelif birden fazla parselin tasarruf hakkı sahiplerinin yine aynı kağıtta düzenlemeleri,
    Halinde kanunda öngörülen harç, muvafakatnamede imzası bulunan kişi/imza sayısınca çoğaltılmayacak ve 50 TL harç düzenlenen her bir muvafakatname bazında uygulanacaktır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Saygılarımla,

BAŞKAN Yunus TUTAR
    (Beykoz 2. Noteri)
    (Genel Yazı 88)

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Ersin bey,
    tek bir parsel için, birden fazla kişinin muvafakati tek bir işlemde yapılabilir,

ancak kişiler aynı olsa da birden fazla parsel varsa. her parsel için ayrı ayrı olması gerektiğini düşünmekteyim. uygulamamız da bu yönde..

Düzeltiyorum;

Sn. Özgür İLTAŞ Paylaşımındaki 23.7.2012/88 Genel yazı uyarınca;

"Buna göre, Kanunda belirtilen muvafakatnamelerin;
    1- Müşterek mülkiyete konu bir gayrimenkulün birden fazla maliki tarafından aynı kağıtta düzenlenmesi,
    2- Miras kalan bir gayrimenkul yönünden birden fazla mirasçı tarafından aynı kağıtta düzenlenmesi,
    3- Muhtelif birden fazla parselin tasarruf hakkı sahiplerinin yine aynı kağıtta düzenlemeleri,
    Halinde kanunda öngörülen harç, muvafakatnamede imzası bulunan kişi/imza sayısınca çoğaltılmayacak ve 50 TL harç düzenlenen her bir muvafakatname bazında uygulanacaktır."

Şeklinde açıkça belirtilmiş olduğundan,
    artık bu şekilde uygulanması konusunda EMİNİM.
    :)

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;