Matrah ve KDV Beyannamesi

• Değerli Meslektaşlarım

Aylık yapılan işlemlerin konturolünde KDV Beyannamesi verilmesinde Gelen KDV ve Matrah değerleri bir birini tutmamakta arada çıkan fark ise normalin çok üstündedir. Aşağıda bu durumu açıkladım, bu kadar fark neden oluşmuş olabilir ve nasıl düzeltilebilir, yardımlarınızı beliyorum.

1-31.07.2012 Tarihli Yevmiye Defteri konturolünde Aylık Genel KDV 1 591,27 Görülmekle, Yine yevmiye defterinde Ücret Yekün 8 702,56 Posta 136,39 bu iki rakamın toplamı 8838,95 matrah kabul edilmekte %18 alındığında 1348,31 KDV çıkmakta ve yaklaşık 242,96 miktar eksik oluşuyor.

• Değerli Meslektaşlarım

Aylık yapılan işlemlerin konturolünde KDV Beyannamesi verilmesinde Gelen KDV ve Matrah değerleri bir birini tutmamakta arada çıkan fark ise normalin çok üstündedir. Aşağıda bu durumu açıkladım, bu kadar fark neden oluşmuş olabilir ve nasıl düzeltilebilir, yardımlarınızı beliyorum.

1-31.07.2012 Tarihli Yevmiye Defteri konturolünde Aylık Genel KDV 1 591,27 Görülmekle, Yine yevmiye defterinde Ücret Yekün 8 702,56 Posta 136,39 bu iki rakamın toplamı 8838,95 matrah kabul edilmekte %18 alındığında 1348,31 KDV çıkmakta ve yaklaşık 242,96 miktar eksik oluşuyor.

KDV nin matrahı, sair tahsilatın toplamı (yani ücretler yekünü ile PTT ye ödenen bedelin KDV siz toplamıdır. (yani yevmiye defterinde gözüken PTT ücretidir)
    taş çatladı 1 lira, 1 buçuk veya 2-3 lira oynar, buda yuvarlamadan ileri gelen bir olaydır. bu normaldir. ama sizdeki farklılık çok büyük hatadır. bilgisayarınızdan KDV oranlarına bakınız. o bölümde gezinirken belki eliniz tuşa dokunmuş olabilir. 18 yerine 15 yazabilir, 18 yerine 20 yazabilir. kontrol etmekte fayda vardır.

Sehven Beyiye gelirlerinide ücretler yekününe eklemeyesiniz. böyle sehven hatadanda farklılık yaratabilir. muvazenede çıkan sair gelirdir. içinde beyiye gelirleride vardır) muvazenede çıkan sair gelir KDV matrahı değildir. olası ihtimalleri verdim. şimdilik kolay gelsin..

• Yüksek farkın nedeni, dönem içerisinde yapmış olduğunuz işlemlerde harç veya damga vergisi yüksek oranda tahsil ettiğiniz için olabilir mi?

Bildiğiniz gibi, tahsil edilen harç ve damga vergisinin %3 ü noter kazancına eklenmektedir ve bu kazanç KDV matrahını yükseltmekte ( muvazene kayıtlarına göre KDV beyannamesi düzenleniyorsa) ancak gelen KDV miktarını etkilememektedir.

Beyannamelerinizi her zaman için Muvazene kayıtlarına göre düzenleyin, vergi incelemesinde bu kayıtlar dikkate alınır.

Bir başka neden: örneğin, her hangi bir ay içerisinde noterlik dışı bir geliriniz olduğunda ve bu gelirin KDV oranı da var ise Yevmiye kaydında yer alan ücretler yekününe göre KDV beyannamesi düzenlerken bunu gözden kaçırabilirsiniz. Bu yüzden en sağlıklı olanı muvazene kaydını esas almaktır.

Muvazene kayıdına göre KDV matrahını bulma:

Muvazene defterinde yer alan kazancın ilk toplamından, harç, D.vergisi ve D.kağıt noter hissesini düşün, alınan PTT ücretini dahil edin, bu toplam KDV matrahını vermektedir.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ÖZGÜR İLTAŞ ().

• İlginç bir durum daha önce hiç başımıza gelmedi umarım bundan sonra da karşılaşmam ama bence yapacağınız tek şey yevmiye defterini alıp aybaşından itibaren tek tek gün gün KDV'yi toplayın derim.Teselsül ederken bir farklılık olabilir.Olmadı işlemler tek tek toplanacak :( :( Biraz vakit alacak ama aklıma başka bir çözüm gelmiyor. Normalde Adem beyin dediği gibi taş çatlasa 1 lira yada 1,50 lira fark olması gerek.

• İlginç bir durum daha önce hiç başımıza gelmedi umarım bundan sonra da karşılaşmam ama bence yapacağınız tek şey yevmiye defterini alıp aybaşından itibaren tek tek gün gün KDV'yi toplayın derim.Teselsül ederken bir farklılık olabilir.Olmadı işlemler tek tek toplanacak :( :( Biraz vakit alacak ama aklıma başka bir çözüm gelmiyor. Normalde Adem beyin dediği gibi taş çatlasa 1 lira yada 1,50 lira fark olması gerek.

Evet aynen öyle..başka hiç mümkünatı yok..

• Değerli Meslektaşlarım

Ücret + Posta x18% =KDV hesabına göre;
    8702,56+136,39 x18%= 1.591,01 çıkıyor Aradaki fark 0,26 TL.Onuda ilave edilecek kdv ye yazacaksınız.

Neresi yanlış anlayamadım.

• Ücret + Posta x18% =KDV hesabına göre;
    8702,56+136,39 x18%= 1.591,01 çıkıyor Aradaki fark 0,26 TL.Onuda ilave edilecek kdv ye yazacaksınız.

Neresi yanlış anlayamadım.

8.702,56+136,39=8.838.95*%18=1.591,11+0.16=1.591,27 sorun yok hesaplarken yanlış tuşa basmış olmalısınız

• Yevmiye defterindeki aylık tahsil edilen KDV miktarı 1.348,31 TL. diyor.

8838,95 matrah kabul edilmekte %18 alındığında 1348,31 KDV çıkmakta ve yaklaşık 242,96 miktar eksik oluşuyor.
    8838,95'in %18 1341,31 demiyormu
    Aylık Genel KDV 1 591,27 Görülmekle diyor.

Matrah 8838,95 ise KDV'si 1591,01 oluyor zaten.

• adem abi iyi oku 31.07.2012 tarihinde yevmiye defteri kontrolünde Aylık genel KDV 1.591,27 diyor ücretler yeküne ve postayı toplayıp %18 alındığına 1348.31 çıkıyor diyor hesaplamada yanlışlık yapmış

• adem abi iyi oku 31.07.2012 tarihinde yevmiye defteri kontrolünde Aylık genel KDV 1.591,27 diyor ücretler yeküne ve postayı toplayıp %18 alındığına 1348.31 çıkıyor diyor hesaplamada yanlışlık yapmış

Evet arkadaşlar doğru söylüyorlar :) Biz hiç rakamları toplamadan yorum yaptık arkadaşa inanıp ama hesaplayınca sema hanım ve sena hanım doğru söylüyor :) :)

evet yaa!!! ters okumuşum..bilgisayar ters dönmüş.. :P

• Bizde geçen ay bir hisse devri yaptık ve sanıyorum ondan dolayı olsa gerek muhasebecim her ay KDV yi bulursak 1-2 lira fark olurken bu kez yüksek miktarda fark çıktığını hesabı yapamadığını söylemisti simdi ise Özgür beyin yazdığı
    "Muvazene kayıdına göre KDV matrahını bulma:

Muvazene defterinde yer alan kazancın ilk toplamından, harç, D.vergisi ve D.kağıt noter hissesini düşün, alınan PTT ücretini dahil edin, bu toplam KDV matrahını vermektedir. " hesabı uyguladığımda aynen çıkıyor bir fark olmadı... böylelikle muhasebecinin yapması gereker bir isi daha öğrenmiş oldum, bana ne güzel, muhasebeciye ne yazık... teşekkürlerrr