Satıcının adres bilgileri

• 06.01.2010 tarihli 4 no.lu genelge

Bahsi geçen genelgeye göre;

1) 11.01.2010 tarihinden itibaren gerçek kişiler tarafından yapılacak satışlarla ilgili sözleşmelere, satıcı ve alıcının MERNİS Kimlik Paylaşım Sistemi'nde (KPS'de) bulunan ikamet adresleri yazılacaktır.
    KPS'de adres kaydının bulunmaması veya yeni bir adres bildirilmesi halinde satış işlemi yapılmayacak ve ilgililer nüfus müdürlüklerine yönlendirilerek Kimlik Paylaşım Sistemi'ne kayıtların işlenmesinden sonra satış işlemi yapılacaktır.

2) Ticaret siciline kayıtlı tüzel kişilere ait araçların satışlarında esas alınacak adreslerle ilgili olarak 16.10.2009 tarihli Hukuk –19015 (83) sayılı genel yazımız ile Emniyet Genel Müdürlüğünün yukarıda belirtilen görüşüne göre işlem yapılacaktır.

3) Yabancı gerçek kişiler tarafından yapılacak alım satım işlemlerinde de sözleşmelere, varsa MERNİS Kimlik Paylaşım Sistemi'nde (KPS) bulunan ikamet adresleri, yoksa ikamet tezkerelerinde gösterilen adresleri, bu da yoksa yazılı olarak beyan ettikleri adresleri yazılacaktır.

Bilgi edinilmesi ile gereğini rica ederim.

denilmektedir.

Satıcı T.C. Vatandaşı gerçek kişi KPS adres kaydı yok.
    Satış için adres güncellemesinin yapılması gerekmez mi?

Ya da bu genelgeyi çürüten/geçersiz kılan bir genelge vs. var mı?

Cevaplarınız için Şimdiden teşekkürler.

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Tanju Bey,
    TNB üye kayıttan, Teknik destek, Elektronik Ortamda Araç satış Destek Sayfası, Kılavuzlar, Aarç satışında adres belirme, Satıcılar için adres belirme başlığında diyor ki;

"c. Normal Satıcı
    AKS’den adres bilgisi geliyor ise; isleme devam edilir.
    AKS’den adres bilgisi gelmiyor ise; Adres bilgisi beyan adresi olarak
    el ile AKS standardında girilir.
    Not: Hisseli satıslarda satıs sonunda araç üzerinde hissesi olan tüm
    hissedarların AKS ve KPS bilgilerinin tam olması zorunludur. "

Ben, satıcı TC vatandaşı adresi çıkmasada satıcının adresini beyana göre yazdım. şuana kadar sorun çıkmadı. Yanlız işlem vekaletli olursa Satıcının vekilinin adresinin KPS'den gelmesi gerekiyor.

Genelgeyi çürüten sistemin kendisi. ;D

• En son geçen hafta satıcının adresini elle girdim fakat sistem kabul etmedi. Adres AKS den sorgulanmaladır dedi. Önceden kabul ediyodu satışı tamamlıyorduk ve defalarca da yaptım. Şuan kabul etmiyor.
    Bu hafta içinde yada geçen hafta içinde satıcının adresini elle girip satışı tamamlayan varmı?

&quot; Varsın olmasın hayatta her istediğimiz .<br />Biz olana &quot;Elhamdülillah&quot; olmayana da &quot;Eyvallah&quot; demesini biliriz.&quot;

• Anladığım kadarıyla,
    2010/4 no.lu genelge,
    02.06.2011 tarihli Araç satışlarında adres tespiti klavuzu ile tam ters istikamette..

İyi de, genelgenin işleyişinin (en azından kısmen de olsa) kaldırıldığının yine bir genelge ile belirtilmesi gerekmezmiydi?

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• En son geçen hafta satıcının adresini elle girdim fakat sistem kabul etmedi. Adres AKS den sorgulanmaladır dedi. Önceden kabul ediyodu satışı tamamlıyorduk ve defalarca da yaptım. Şuan kabul etmiyor.
    Bu hafta içinde yada geçen hafta içinde satıcının adresini elle girip satışı tamamlayan varmı?

Evet geçen hafta satıcının adresini elle girip bir satış yaptık, bir sorun çıkmadı.

• eskiden satıcının adresine elle devam edebiliyorduk ama şu an sistem satıcı adresi AKS sorgulanmadan ilerlemiyor
    tek çözüm eğer satıcı ise vekalet yaparak işleme devam etmek
    zaten alıcı ise mecburen adresi
    işletmesi gerekiyor

• Ayrıca, Tanju bey çok çok haklısınız, bu ne perhiz... diyesim var en uygunundan...

• Arkadaşlar, şimdi bir araç satışında SATICININ adresi KPS'den gelmedi. Elle beyana göre yazdım. Sistemde de hiçbir sorunla karşılaşmadık. Satış işlemi gerçekleşti. ;)

Dediğim gibi geçen hafta da biz yapmıştık, bir sorun çıkmamıştı. Belki sistemdeki farklı bir sorun nedeniyle zaman zaman bunun uygulamasında güçlük çıkıyor olabilir. Ama direkt satıcının adresinin elle yazılmasından kaynaklanan bir hata vereceğini sanmıyorum.

• Hımmm. Ama alıcının elle girilmez diye biliyorum Sena'cım.

bende öyle biliyorum ama bi denemek istedim o vakit sistem kabul etti, daha önceleri kabul etmiyordu. bende şaşırdım valla :), yinede ilgiliyi nüfusa yönlendirdim adresini işlettikten sonra satışını tanzim ettim

• bende öyle biliyorum ama bi denemek istedim o vakit sistem kabul etti, daha önceleri kabul etmiyordu. bende şaşırdım valla :), yinede ilgiliyi nüfusa yönlendirdim adresini işlettikten sonra satışını tanzim ettim

;D ;D ;D ;D Sistem bu sana ;D ;D ;D Olacak şeyler olmuyor, olmayacak şeyler oluyor demek ki bazen ;D ;D ;D

• SONUÇ OLARAK ;

06.01.2010 tarih 4 no.lu genelge

YOK sayılıyor yani..

Genelge de olsa. Klavuza göre yapıyoruz işlemi ;)

Değil Mi?

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;

• ben yapmıyorum, bi zahmet üst kata çıksın beyanda bulunsun gelsin :D ha! ama olaki noterim yapalım der o ayrı konu :D

• Sevgili meslektaşlarım;

Bu şekilde satışları sistemin izin verdiği müddetçe yapmaya çalıştık ve yaptık. Ama yakın tarihlerde sistem izin vermiyor ve yapamıyoruz, dolayısıyla nüfusa gönderip adreslerini güncellettirip öyle satış yapıyoruz...