Hasarlı Araç Sıtışı

• Arkadaşlar Alıcı ve satıcı ;satışı yapılacak aracın pert veya hasarlı olduğunu satış sözleşmenin içerisine not olarak yazılmasını istiyorlar , satış sözleşmesine bu durumu yazabilrmiyiz , yazabilirsek nereye ve nasıl ekleyeceğiz ? Kolay gelsin

• ANKARA, 22.11.1993
    Özü : Motorlu kara taşıtlarının satı­şında gösterilecek değer Hk.

GENELGE
    87

Motorlu kara taşıtlarının devirlerinde uyulacak esaslar başlığını taşıyan 28.2.1991 tarih ve 2116/5 sayılı genelgemizin 3 ncü bendinde, konuya ilişkin Maliye Bakanlığı görüşaı açıklandıktan sonra cümlenin son bölümünde ve pa­rantez içnide (bu açıklamalara göre, harca tabi değeri ...... TI., tarafların be­yanlarına göre asas satış bedeli ..... TL, gibi iki değer konulabileceği sonucuna varılmıştır.) şeklinde bir açıklama bulunduğu malumunuzdur.

Nitekim bugüne kadar bu şekilde uygulama yapılagelmektedir. Ancak son defa lstanbu) Noter odası tarafından Birliğimize gönderiien bir yazıda, Danıştay 3 ncü Dairesince verilmiş bulunan 11.2.1993 tarih ve Esas: 1992/1221, Karar: 1993/708 sayılı kararın hüküm bölümünün bu açıklamaya ve dolayısıyle bu şekıldeki bir uygulamaya imkân vermediği ifade edilerek konunun görüşülmesi ve gerekli görüldüğü takdirde noterlere duyurulması istenilmiştir.

Bunun üzerine korıu Yönetim Kurulu gündeminde görüşelerek aşağıdaki hususun açıklanmasının yerinde olacağı sonucuna varılmıştır.

Yukarıda tarih ve sayısı gösterılen Danıştay Kararının ilgili bölümlerinde: "Harçlar Kanunun 43 ncü maddesinde yapılan düzenleme ıle gerek satış esnasında noterlerce tahsil edilen vergi, resim ve harç, gerekse satış do­layısıyle düzenlenen faturalar nedeniyle doğacak gelir ve kurumlar vergisi ka­yıplarının asgariye indirilmesi amaçlanmıştır.

Bu açıklamalar karşısında davacı tarafından satışı yapılan kamyonun de­ğeri alım ve satım esnasındaki kasko sigortasına esas değer olan 78.764.000.­TL. dan aşağı olamıyacağından, bu değerin normal alım satım değeri olarak kabulü ile satış faturasının da bu değer üzerinden tanzimi gerekmektedir.

Uyuşmazlık konusu olayda, noter satış senedine alım satım bedeli olarak kasko sigortasına esas alınan bedelin yazılmasına rağmen yine aynı noter se­nedine tarafların ifadesine göre esas satış bedefinin 10.500.000.- TL. olduğu yolunda not konulmuş olmasının, kamyonun hasarlı olduğu yolunda bir iddia ileri sürülmediğine göre, gerçek alım satım bedelinin 10.500.000.- TL. olduğunu göstermez. Bu durumda faturanın eksik düzenlenmesi nedeniyle Vergi Usul Kanunun 353 ncü maddesine göre kesilen özel usulsüzlük cezasında kanuna aykırılık bulunmadığından Vergi Mahkemesince noter harcı yönünden belirlenen değer ile satış faturasındaki farkın özel usulsüzlük cezasına esas alınamıyacağı yo­lundaki kararında isabet görülmemiştir.

Sonuç: Noter harçlarına esas alınacak kasko sigortasına esas değerlerin Katma Değer Vergisi ıle Gelir ve Kurumlar Vergisi yönünden de dikkate alın­ması gerektiği yargı kararı ile belirlenmiş durumdadır. Mükellefler işletmelerine kayıtlı motorlu taşıt satışlarında satış değerini beyan ederken beyan edecekleri satış değerinin o tarihte geçerli olan kasko sigortasına esas değerden bariz şe­kilde düşük bir değer beyanından kaçınmalıdırlar. Aksi takdirde gerek Katma Değer Vergisi, gerek Gelir ve Kurumlar Vergisi bakımından resen vergi tarhı iş­lemi ile vergi cezasına muhatap olmaları mümkün olacaktır." denılmektedir.

Bilginizi ve bundan böyle bu karar gereğince işlem ifasını rica ederim. Saygılarımla,

Türkiye Noterler Birliği
    BAŞKANI
    M.Muhsin BILGE
    (Beyoğlu 23. Noteri)

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• YUKARIDAKİ ŞEKİLDE BİR GENELGE YAYINLANMASINA RAĞMEN;sonradan uygulamada aracın kasko bedelinden %25-%30 kadar aşağıya fatura bedeli kesilmesine imkan tanındı.İtiraz ve ihtilaf halinde aracın değeri bilirkişi ile tesbit ediliyor fakat HASARLI diye bir ibare yazmıyoruz.Ancak araç gerçekten hasar görmüş ve kaza tutanağı mevcut ise kasko bedelinin dışında yazılan tarafların beyanına göre satış değeri biraz daha düşük yazılabilir,inceleme anında kaza raporu vergi denetmenlerine veya bilirkişiye ibraz edilebilir,bizler satışlarda tarafların beyanına göre hasarlı diye bir ibare kullanmıyoruz.Ancak Türkiyenin bazı yerlerinde bu beyana göre satış değeri çak daha asgari seviyelere indiriliyor,sorumluluğu mükellefe ait olmak üzere.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().

• Satış bedeli ile ilgiil değil , satış metininde 'pertli veya hasarlı olarak satıyorum ' - 'pertli veya hasarlı olarak alıyorum' ibarelerini yazmamızı istiyor ve bazı noterliklerde yazdırdıklarını söylüyorlar

• Satış bedelinin yanına parantez içinde (HASARLI) olarak yazdığımız oldu. Metin içerisine ekleme yapmadık.

&quot; Varsın olmasın hayatta her istediğimiz .<br />Biz olana &quot;Elhamdülillah&quot; olmayana da &quot;Eyvallah&quot; demesini biliriz.&quot;

• Satış bedeli ile ilgiil değil , satış metininde 'pertli veya hasarlı olarak satıyorum ' - 'pertli veya hasarlı olarak alıyorum' ibarelerini yazmamızı istiyor ve bazı noterliklerde yazdırdıklarını söylüyorlar

Değerli meslektaşım,müşteri yalanı olabilir,satış metnine biz beyan değeri haricinde müdahale etmiyoruz.Buna imkan veren bir genelge bildiğimiz kadarı ile yok.Yapan meslektaşlarımıza da niye yapıyorsunuz diyemeyiz.Bizim uygulamamız bu doğrultuda.Söyleyeceklerimiz bundan ibaret.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().

• ibrahim bey ;D sizin görüşünüz farklı, sorulan soru farklı,

Adem bey konuyu anladığımı sanıyorum.Ancak Türkiye'de uygulamalar çeşitlilik arzediyor.Bu SGK'da da böyle,bazı vergi dairelerinde de böyle,şu kesin olarak şudur diyemiyoruz.Bu durumda öyle konulardan bir tanesi sanıyorum.Ancak tartışmakta fayda var,satış metnine müdahale biz etmiyoruz.Eskiden de etmiyorduk.Hayırlısı neyse o olsun... 8)

• İbrahim bey şöyle izah edeyim.

eğer mahkemece hasarlıdır diye bir evrakları var ise "HASARLIDIR, ARIZALIDIR, PERTLİDİR gibi yazmamızda [size=5]hiç bir sakınca görmüyorum. [/size]yeterki mahkemenin kararı evrakı olsun.

Adem bey olabilir sizin düşüncelerine saygı duyarız...

• Değerli arkadaşlarım;
    Bir aracın pert olup olmadığına dair kararı sigorta şirketi ekspertizleri verir,zaten pert olan araç yerine ya takdir edilen ücret ödenir veya muadili bir araç verilir, pert olan aracın tasarruf hakları sigorta sirketinin yedine geçer.
    Diğer taraftan aracın hasarlı olup olmadığı, :) aracın başından geçen hadiseye bağlıdır.
    Bazen taraflar aracın kasko bedelini yüksek bulup,"efendim bu araç zaten hasarlı bu araç o bedeli etmezki" e ozaman siz söyleyin kaç lira eder. 15 ise onun ifadesi de 7'dir tabi arada %50 den fazla bir fark çıkınca ilgililerde aracın hasarlı olduğunu belgeye yazmamızı isterler bizde ilgililerin beyanını yazarız ve ilave imzalarını alırız.Bu beyanı satış sözleşmesinin uygun bir yerine yazmayı yazıcının takdirine bırakıyorum.Ha bu beyan için herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur.
    Ancak.....
    Aracın kasko bedeli ile ilgililerin beyanı arasındaki afaki fark maliyeciye :) takıldığında .....işte ozaman taraflar, hasar durumunu maliye görevlisine ispat etmek durumundalar.
    Selam ve sevgilerimle.

• 28.02.1991 Tarihli 5 Numaralı Genelge

5) 17 seri no.lu genel tebliğin 1/D bölümünde HASARLI hale gelen motorlu kara taşıtlarının HASARLI durumda noterliklerde yapılacak alım, satım ve taahhüt işlemlerinde değerin ne olacağı ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Motorlu kara taşıtının alım, satım ve taahhüde konu işlemi sırasında HASARLI olup olmadığının tespitinde hangi belgelere itibar edileceği tebliğin ilgili bölümünde belirtilmiştir. Bu belgeler ise, varsa mahkeme kararı, mahkeme kararının olmadığı hallerde hakem bifirkişi raporu, hakem bilirkişi raporunun da olnıaması halinde ilgili sigorta şirketinin sigorta ekspertis raporu olarak sıralanmıştır. Ayrıca bu belgelerden herhangi birinin yanı sıra, işlemi yapan noterin bağlı olduğu vergi dairesindce yetkili bir memur vasıtası ile t~aYıtın işlem sırasında gerçekten HASARLI durumda bulunıap bulunmadığının tespit edilmesini istemesi gerekmektedir. Buna göre hasar tutarının işlem değerinden düŞüle bilmesi için yukarıda sayılanlar dışında başka ,bir belgeye itibar edilmeyecektir.

• Tüm yorumları okudum benim düşüncem ve uygulamam ilgili bana ne beyan ederse ben onu yazarım. Araç hasarlı ise gitsin vergi dairesine veya nere verecekse versin banane. Bizi ilgilendiren kısım bizim aldığımız harç önceden kasko üzerinden alıyorduk şimdi oda kalktı. İlgili bana ne derse onu yazarım. Aracın kaskosu 50.000,00 tl. kdv. dahil veya hariç %70 veya %60 neyse düştük neye göre düşüyoruz. İlgiliden getir faturalarınımı diyoruz demiyoruz. Hasar bedelini isteyen faturalarınıda istesin ;D ;D ;D ;D

• Değerli arkadaşlarım bir aracın hasarlı olup olmadığının noter tarafından TESBİTİ İSTENİYORSA ozaman belli bilgi ve belgelere ihtiyaç olduğu kesin.Ancak..ilgililer satış esnasında "arac hasarlı olarak satılmıştır" gibi bir beyanın satış sözleşmesine yazılması isteniyorsa ve her iki tarafta bunu birlikte beyan edip imzaları ile onaylıyorsa; noterin bunun için belge aramasına ihtiyaç yoktur diye düşünüyorum. :) :) Ama siz gene de bildiğizi okuyun.Selam ve sevgilerimle.