Şirket Kuruluşu

• Selamlar;

Geçmiş günlerde şirket kuruluşlarında kuruculardan bir veya bir kaçı adına vekaleten hareket edilerek şirket kuruluşu yapılabilmekte idi.
    Ancak;

T.T.K. Madde 575: " (1) Şirket sözleşmesinin yazılı şekilde yapılması ve kurucularının imzalarının noterce onaylanması şarttır." demektedir.

Bu madde kapsamında kurucuların imzalarının noterce onaylanması şarttır denilmiş olmasından dolayı vekaleten şirket kuruluşu yapılamaz mı ?

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Tanju KIRLI ().

• "Kurucuya vekaleten şirket kurulabilir,kurucuya vekaleten şirket ana sözleşmesi imzalanabilir."Bu görüşe aynen iştirak ediyorum.Ancak elektronik ortamdaki şirket kuruluşu henüz bulunduğumuz yer noterliklerinde yürürlüğe girmedi.Bu konuda uygulayanların da görüşlerini almakta fayda vardır diye düşünüyorum. :) Zira kanun çıkartanlar kaş yaparken göz çıkartabiliyorlar.Selam ve sevgilerimle

• "Kurucuya vekaleten şirket kurulabilir,kurucuya vekaleten şirket ana sözleşmesi imzalanabilir."Bu görüşe aynen iştirak ediyorum.Ancak elektronik ortamdaki şirket kuruluşu henüz bulunduğumuz yer noterliklerinde yürürlüğe girmedi.Bu konuda uygulayanların da görüşlerini almakta fayda vardır diye düşünüyorum. :) Zira kanun çıkartanlar kaş yaparken göz çıkartabiliyorlar.Selam ve sevgilerimle

• Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
    Araştırdığımızda yeni TTK 575 ve eski TTK 505 maddeler aynı ibareyi taşımakta.

Eskinden oluyor ise, şimdi de vekaleten olabilir.
    Ticaret sicil uygulamaları da farklılık gösteriyor sanırım.

Ama sonuç olarak vekaleten yapacağız işlemi..
    Tekrar teşekkürler.

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Vekaleten kurulan şirket sözleşmelerinde T.T.K. Madde 575: " (1) Şirket sözleşmesinin yazılı şekilde yapılması ve kurucularının imzalarının noterce onaylanması şarttır." demektedir. vekaletnamede zaten kurucuların imzaları var bu nedenle vekaletname ile şirket kuruluşu yapılabilir.

• Vekaleten kurulan şirket sözleşmelerinde T.T.K. Madde 575: " (1) Şirket sözleşmesinin yazılı şekilde yapılması ve kurucularının imzalarının noterce onaylanması şarttır." demektedir. vekaletnamede zaten kurucuların imzaları var bu nedenle vekaletname ile şirket kuruluşu yapılabilir.

Bi de şahıs imza beyannameleri de var..

Kaldı ki biz de bunu Ticaret Sicil e anlatmaya çalışıyoruz.