ESKİ YILLARA DÖNÜK KİRA SÖZLEŞMESİ

• Arkadaşlar bugün gelen işlemde başlangıç tarihini geçen seneden yazmamızı istedi.Geen sene 01.03.2012 yılı başlangıç tarihi olarak başlattık kirayı.Daha eski tarihte istersede vatandaş yazabiliyormuyuz? Teşekkürler...

• Arkadaşlar damga vergisi mükkellefiyeti kiranın başlangıc tarihi ile doğmaz kişilerin imzalamaları ile düzenlenme tarihi itibarı ile doğar bu nedenle düzenlediğimiz sözleşmelerin başlangıç tarihini geriye dönük atıla bilir. Örneğin ben evi 8 ay önce kiraladım fakat akte bugün döküyorum akde döktüğüm tarih itibarı ile benim sözleşmeden doğan vergi mükellefiyetim başlar. 15 günlük süre durumuna kira sözleşmesinin tanzim tarihi itibarı ile dikkat ediyoruz (dışarda tanzim edilen sözleşmeler için) kiranın başlangıcı kira sözleşmesinin tanzim tarihi anlamına gelmez.

DAMGA VERGİSİ KANUNU

Kanun Numarası

[size=1em]: 488[/size]

Kabul Tarihi : 1/7/1964

Yayımlandığı R.Gazete

[size=1em]: Tarih : 11/7/1964 [/size][size=1em]Sayı : 11751[/size]Yayımlandığı Düstur

[size=1em]: Tertip : 5 Cilt : 3 Sayfa : 2741[/size]Bu Kanunun yürürlükte olmayan hükümleri için bakınız

"Yürürlükteki Bazı Kanunların Mülga Hükümleri Külliyatı"

Cilt: 2 Sayfa: 721

BİRİNCİ BÖLÜM

Mükellefiyet ve İstisnalar

Konu:

Madde 1

[size=0.7em]Bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kağıtlar Damga vergisine tabidir.[/size]

Bu kanundaki kağıtlar terimi, yazılıp imzalamak veya imza yerine geçen bir işaret konmak suretiyle düzenlenen ve

herhangi bir hususu ispat veya

[size=0.7em]belli etmek için ibraz edilebilecek olan belgeler ile elektronik imza kullanılmak suretiyle[/size]manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde oluşturulan belgeleri ifade eder.

[size=0.7em](1)[/size]Yabancı memleketlerle Türkiye'deki yabancı elçilik ve konsolosluklarda düzenlenen kağıtlar, Türkiye'de resmi

dairelere ibraz edildiği, üzerine devir veya ciro işlemleri yürütüldüğü veya herhangi bir suretle hükümlerinden faydalanıldığı

takdirde vergiye tabi tutulur.

Şümul:

Madde 2

[size=0.7em]Vergiye tabi ka[/size][size=0.7em]ğıtlar mahiyetinde bulunan veya onların yerini alan mektup ve şerhlerle, bu kağıtların[/size]

hükümlerinin yenilenmesine, uzatılmasına, değiştirilmesine devrine veya bozulmasına ilişkin mektup ve şerhler de Damga

Vergisine tabidir.

Mükellef:

Madde 3

[size=0.7em]Damga Vergisinin mükellefi kağıtları imza edenlerdir.[/size]

Resmi dairelerle kişiler arasındaki işlemlere ait kağıtların Damga Vergisini kişiler öder.

Yabancı memleketlerle Türkiye'deki yabancı elçilik ve konsolosluklarda düzenlenen kağıtların vergisini, Türkiye'de

bu kağıtları resmi dairelere ibraz eden. üzerlerinde devir veya ciro işlemleri yapanlar veya harhangi bir suretle hükümlerind

faydalananlar öderler. Ancak bunlardan ticari veya mütedavil kağıt mahi yetinde bulunanların vergisini,bunları en evvel satan

veya kabul veya başka suretle kullanan kişiler öderler.

• 15 (ONBEŞ) Günlük süre dolmadan notere Tasdik veya Örnek Çıkarılması amacıyla getirilen Ancak, damga vergisi ödenmemiş olan kağıtlara ilişkin vergi Noterlikte işlem yapılması sırasında ödenebilecektir. 2005/21 nolu genelge.

• 15 (ONBEŞ) Günlük süre dolmadan notere Tasdik veya Örnek Çıkarılması amacıyla getirilen Ancak, damga vergisi ödenmemiş olan kağıtlara ilişkin vergi Noterlikte işlem yapılması sırasında ödenebilecektir. 2005/21 nolu genelge.

ADEM BEY;

BU SÖZLEŞMEYİ SANIRIM ARKADAŞ KENDİ DÜZENLEMİŞ KİRANIN BAŞLANGIÇ TARİHİNİ 01.03.2012 OLARAK BELİRLEMİŞ TANZİM TARİHİ BUGÜN OLUR.

• Arkadaşlar damga vergisi mükkellefiyeti kiranın başlangıc tarihi ile doğmaz kişilerin imzalamaları ile düzenlenme tarihi itibarı ile doğar bu nedenle düzenlediğimiz sözleşmelerin başlangıç tarihini geriye dönük atıla bilir. Örneğin ben evi 8 ay önce kiraladım fakat akte bugün döküyorum akde döktüğüm tarih itibarı ile benim sözleşmeden doğan vergi mükellefiyetim başlar. 15 günlük süre durumuna kira sözleşmesinin tanzim tarihi itibarı ile dikkat ediyoruz (dışarda tanzim edilen sözleşmeler için) kiranın başlangıcı kira sözleşmesinin tanzim tarihi anlamına gelmez.

Erkan Bey'e katılıyorum.