İbra, taahhüt, temlik.

• Alacaklısı bulunduğum ........icra müdürlüğü....... esas sayılı dosyasında toplam 100.000.TL. tahsil edildiğinde, bu paradan 70.000.TL. .......A.Ş. şubesindeki...........nolu hesabıma yatırılacaktır. avukatım icra dosyasındaki hacizlerden .............ada, ....parseller üzerinde hacizleri fek etmesine muvafakatımın bulunduğunu, bu hususda yapılan işlemlerden dolayı avukatım........falancayı en geniş manada ibra ederim.

Arkadaşlar bunu, harç ve damga yönünden işlem türü olarak nasıl değerlendirirsiniz.

• Sultan hanım 100.000,00-TL. yi temlik etmiyor dikkat ederseniz sanırım avukat icra dosyasından 100 bin TL. alacak bunun 70 bini yine aynı kişinin hesabına yatacak 30 bini avukatın uhdesinde kalıyor ibra edilen kısım da bu olmakta.

• Evet erkan bey 30 bin tl temlik ediyor ama müfettişler 100 bin tl gördüğünde onun üzerinden almanız lazımdı die beyanda bulunup ikmali kestiyor o sebepten en iyiisi ya yüz bin tl yazmasn yada yaazar ise onun üzerinden alsın fazlanın iadesi mümkünde eksik olunca kimse gelip ödemiyor o sebepten garantiye almak lazım die düşünüyorum saygılar. ;)

• Evet erkan bey 30 bin tl temlik ediyor ama müfettişler 100 bin tl gördüğünde onun üzerinden almanız lazımdı die beyanda bulunup ikmali kestiyor o sebepten en iyiisi ya yüz bin tl yazmasn yada yaazar ise onun üzerinden alsın fazlanın iadesi mümkünde eksik olunca kimse gelip ödemiyor o sebepten garantiye almak lazım die düşünüyorum saygılar. ;)

Hiç sanmam fazlanın iadesi için bir vergi dairesine gönder vatandaşı bakta gör ne kadar kolaymış iade :)

• :) İade kolay erkan bey, düzeltme ek harç beyannamesi veriyoruz. birde üst yazı, vergi dairesi ödüyor,

Vekaletname yapıyım dedim, yapma dediler,
    sadeleştirerek ibra yapayım dedim olmaz dediler,

O işlemi haricen yapın imzalayın, size imza sirküleri yapıyım sirkünün ekinde sunarsınız dedim. yine kabül etmediler.

Yukarıda örneğini vermiş olduğum konuyla ilgili olarak, işlemin içinde gizli temlik olduğunu düşünerek, durumu ilgililere izah ederek, azçok ücretinide söyleyerek yaptırmadan gittiler.

• Değerli arkadaşlarım;
    Bu işlemden;henüz icra safahatında olup,tahsil edilmesi şartına bağlanmış bir sözleşme düşünürsek! ihtifa ettiği en yüksek değer üzerinden harç ve damga vergisi almamız gerekir " :) tabi öderlerse" ibranameyi daha sonra düşünelim.Gerçi ibraname de yapsak adamlar bir kere para ödememek için çare aramışlar.Ya tutarsa misali.....