TİCARET ODASI ŞAHIS BEYANNAMESİ

• [color=rgb(0, 0, 0)][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]bu işlemde eskiden sermaye yazmıyordu
    şimdi sermaye yazıyor.
    bu işlemi veznede hangi koddan yapıyorsunuz.
    42,9 mu 42,1 mi yoksa farklı br kodmu kullanıyorsunuz

[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İŞLETME SAHİBİ:[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İşletme Sahibi : A.... S............[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İkametgah Adresi: . KARATAY/KONYA[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]Uyruğu: TC[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]TC Kimlik Numarası: ***********[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İŞLETMENİN TİCARET UNVANI:[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İşletmenin unvanı A.............S........'dir[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İŞLETMENİN AÇILIŞ TARİHİ:[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İşletmenin açılış tarihi 08.10.2013'dir[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İŞLETMENİN ADRESİ:[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İşletmenin merkezi KONYA ili KARATAY ilçesi. Adresi KARATAY/KONYA 'dir.[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İŞLETMENİN FAALİYET KONUSU:[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İşletmenin amaç ve konusu başlıca şunlardır[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]1 -
    TANKER, AÇIK VE KAPALI KASA DAMPER İMALATI ,OTOMOTİV YEDEK PERÇE ALIM SATIMI VE İMALATI[/size]
    [/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İŞLETME ADINA YETKİLİ KİŞİLER:[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]Aksi Karar Alınana Kadar *********** T.C. Kimlik No'lu A.....................S................... İşletme Sahibi olarak seçilmiştir.
    Adresi: KARATAY/KONYA[/size]
    [/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İŞLETMENİN SERMAYESİ:[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]İşletmenin sermayesi 500.000,00 Türk Lirasıdır.[/size][/color]

[color=rgb(0, 0, 0)]İşletme Adına Yetkili Kişi/Kişiler[/color][/t][/t][/t]

[color=rgb(0, 0, 0)][size=12px]1. A..............S........................[/size][/color]
  • Bu hususta bizimde teretdüdümüz oldu Noterler birliğine sorduk beyanname olarak 42.1'i uygun buldular. :) Şimdilik devam ediyoruz inşallah ilerde görüş değiştirmezler.

• kendimi riske etmemek için üzerindeki sermaye üzerinden 10.1 den işlem yapıyorum. işleme bakıldığında şirket ana sözleşmesinden bir farkı yok.

• ARTIK ŞAHIS İŞLETMELERİDE MERSİSTE KURULDUĞUNAN
    İLK ÖNCE TESCİL TALEPNAMESİ YAPIYORUZ ŞAHIS İŞLETMESİ İÇİN
    BİLGİ AMAÇLI OLARAKTA MERSİSTEN ÇIKAN SÖZLEŞMEYİ EKLİYORUZ
    42.9 DAN MAKBUZU KESİYORUZ
    SONRADA TNB SAYFASINDAN SÖZLEŞME SONUÇ BİLDİRİMİ YAPIYORUZ

• kendimi riske etmemek için üzerindeki sermaye üzerinden 10.1 den işlem yapıyorum. işleme bakıldığında şirket ana sözleşmesinden bir farkı yok.

:) Dayıcığım şirket ana sözleşmeleri harç ve damga vergisinden muaf 10.1'i uyguladığınızda harç damga alıyorsanız vatandaşa yazık olur,almayıp harçsız damgasız kodunu kullanıyorsanız buda tartışmalı bir durum,beyanname netiliğinde kabul edip maktu harc almak daha mantıklı gibi geliyor.....

• :) sayın abim iyide şirketler için harç damga muafiyeti var. bunlar için öyle bir şey hatırlamıyorum.
    Ama senin haklı olduğun bir nokta var bu işi beyannameden üzerindeki değere yazarak girersem sadece harç tahsilatı yapar, damga vergisi almaz en azından vatandaşı damga vergisi külfetinden kurtarayım.
    Benim görüşüm Maktu harçlı olmaz..

Sayın abim kısacası henüz bu işi adam akıllı anlayıpta bizede şöyle yapın diyecek bir bir mercii ve makam bulamadım. Birlik sadece görüşünü telefonda söylüyor. Bende bilmiyorum. Şuan Bu işi Bodrum'da birtek ben yapıyorum. Birde doğru yapabilseydim. vatandaş daha az mağdur olacaktı.
    Saygılarımla.

• :) Dayıcığım şirket ana sözleşmeleri harç ve damga vergisinden muaf 10.1'i uyguladığınızda harç damga alıyorsanız vatandaşa yazık olur,almayıp harçsız damgasız kodunu kullanıyorsanız buda tartışmalı bir durum,beyanname netiliğinde kabul edip maktu harc almak daha mantıklı gibi geliyor.....

Matbu harçlı Normal beyanname,
    Adi ortaklık da olduğu gibisermayeyi taahhüt etmiyor ki:Nispi Harç damga alalım.
    sayın vertendel'in belirttiği koddan da kesilebilir.
    biz böyle uyguluyoruz teftişte de bir sorun çıkmadı.

Sevgili dayı tekrardan TNB'yi arayıp bir teyit almakta fayda var.Vatandaşın yükü zaten ağır.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().

• Sayın meslektaşım,
    yukarıda bahse konu beyannamede gösterilen sermayeyi nasıl açıklayacağız.
    size gelen müfettiş ama gördü ama görmedi. veya onun yorumu o şekilde peki bize gelene bunu nasıl anlatacağız, müfettiş tutturur da kardeşim bunu beyanname olarak kabul ettiniz tamamda üzerinde yazılı olan sermaye üzerinden neden harç almadınız derse ve ikmalini isterse kendimizi nasıl savunacağız.
    Efendim biz birliği aradık, bize böyle dediler. dediğimizde bize gülecek. Çünkü müfettişlere bazı işlemleri anlatmak o kadar zorki. 2006 yılında kat karşılıklarında biz yaşadık. Bize söylediği kardeşim tarlaya apartman yapılırmı. önce onu söyleyin diyor. hayır efendim dediğimizde ha o zaman neymiş bu yerler arsaymış. siz değeri arsa üzerinden alacaksınız. diye diretti ve bizlere 5 notere o zamanın parasıyla 2 trilyonu geçen bir ikmal çıkarttı. tabii 5 noter yaklaşık 1,5 trilyonu geçen bir para topladık. geriye kalanlar için bizi vergi dairesine şikayet etti. vergi dairesi bu paraları bizden istedi. biz itiraz ettik. mahkemelik olduk. yıllarca süren bir mahkeme sonunda bu işlemlerden noterin sorumlu tutulamayacağı, söz konusu paraların ilgililerden tahsili konusunda mahkeme kararıyla noterlerimiz kurtuldu.
    Bu işi yapan o zamanki Adalet Bakanlığı Baş müfettişlerinden şimdilerde TNB Denetleme kurulu üyesi Sayın İBRAHİM BÜLBÜL'dür.

Hani derler ya sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş bizimki o hesap diyeceğim ama, değil. halen söz konusu beyannamede yazılı değer bizim başımıza dert olacağını düşündüğümden şuandaki uygulamam beyannname olarak kabulü ve harç tahsili yapıyorum. Saygılarımla.