İMZA SİRKÜLERİ

• [size=5]arkadaşlar kolay gelsin şirket imza sirküleri düzenlenirken şirket müdürü sadece kararın yayınlandığı gazeteyi getirdiği zaman ayrıca yetki belgesi istememiz gerekiyormu yoksa sadece gazeteyle yapılabilirmi?

[/size]

• imza sirküleri yapılırken ticaret sicil gazetesi ile yapılması gerekir
    şirket ana sözleşmesinin yayınlandığı gazeteninde eklenmesi gerekir
    neticede yetki ana sözleşmeyle belirlenmiştir
    ayrıca unvan adres değişikliği de varsao gazetelerinde eklenmesi gerekir diye düşünüyorum

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().

• Gazete ile imza sürküsü yapmayı sevmiyorum... bazı gazetelerde iki cümle bile birsey yazmıyor, belirli belirsiz... yetki belgeleri daha detaylı, en azından insan ne yazacağını biliyor.... bizde gazete ile yapıyoruz... ama bazı islemlerde ilgililer yetki belgesinide getirmis olunca onuda dayanak alıyoruz... daha açıklayıcı olduğundan...

• Gazete ile imza sürküsü yapmayı sevmiyorum... bazı gazetelerde iki cümle bile birsey yazmıyor, belirli belirsiz... yetki belgeleri daha detaylı, en azından insan ne yazacağını biliyor.... bizde gazete ile yapıyoruz... ama bazı islemlerde ilgililer yetki belgesinide getirmis olunca onuda dayanak alıyoruz... daha açıklayıcı olduğundan...

imza sirküleri için gazeteyi netten dökerim eğer yetki daha fazla olması gerekiyor derse şirket ticaret sicil memurluğundan yetki belgesini getirmesini isterim.

Sayın meslektaşlarım;
    Elinizde gazete mevcut iken, neden yetki belgesi istiyorsunuz.
    Gazetede yazan yetki neyse odur. biz gezetede yazan yetkinin dışında ticaret sicilinden verilecek yetki belgesinde yazan herhangi bir konuyu imza sirkülerimize işlememiz bence uygun değildir.

Sayın Gülhan, Sayın bkulaber;
    Ortaklar kurulu kararında "Şirket Müdürü **** ***** 'ın Münferit imzasıyla Şirketimizi her konuda ve her hususta temsil ve ilzama yetkilidir. " denilmesi zaten yeterli bir ifade olup, şirketin temsili ana sözleşmede zaten açıkça bilirtilmiştir.

• yanlış anlaşılmış... ben malesef sevmesem bile tabiki gazete ile imza sürküleri yaptığımı belirttim :)
    Bazı işlemlerde... (vek,araç satış,söz, vs) imza sürküleri (gazetedeki) yetkileri yetersiz görüyorsam... ilgilinin elinde de ticaret sicilden verilme yetki belgesi varsa, onunda bir fotokopisini alıyorum...

• Ticaret sici gazetesi ile imza sirküleri hazırlanmalıdır. Acil durumlarda ise kuruluşu yapılmış şirketlerde yeni yetkili atandığına dair karar ve ticaret sicil memurluğundan ilan edildiğine dair ilanı derdesttir yazısı, yeni kuruluşu yapılan şirketlerde ise ana Sözleşme ile birlikte ticaret sicil memurluğundan ilan edildiğine dair ilanı derdesttir yazısı ile sirküler hazırlanır.
    Aksi taktirde Ticaret sicil memurlukların hazırladıkları matbu yetki belgesinde geniş yetki içirmektedir. Şirket ortakları sadece resmi işlemlerin yürütülmesi içinde yetkiyi dışarıda bir şahsa verebilir, verilemeyen bir yetki ile işlem yapıldığı zaman sıkıntı olur.

• Ticaret sici gazetesi ile imza sirküleri hazırlanmalıdır. Acil durumlarda ise kuruluşu yapılmış şirketlerde yeni yetkili atandığına dair karar ve ticaret sicil memurluğundan ilan edildiğine dair ilanı derdesttir yazısı, yeni kuruluşu yapılan şirketlerde ise ana Sözleşme ile birlikte ticaret sicil memurluğundan ilan edildiğine dair ilanı derdesttir yazısı ile sirküler hazırlanır.
    Aksi taktirde Ticaret sicil memurlukların hazırladıkları matbu yetki belgesinde geniş yetki içirmektedir. Şirket ortakları sadece resmi işlemlerin yürütülmesi içinde yetkiyi dışarıda bir şahsa verebilir, verilemeyen bir yetki ile işlem yapıldığı zaman sıkıntı olur.

Aynen katılıyorum. İlaveten; Ancak dışardan bir müdür tayin ederler ise, anasözleşmeye bakmak lazım. dışardan müdür atama yetkisi varmı yokmu diye, yine dışardan atanacak müdürün alınacak imza sirküleri kararında da imzası olacak. (yani haberi olmuş olacak)