NOTERLERE VERİLECEK KREDİLER

• 205-6191-6183

17.03.2010
    Özü:Gelir Vergisi ödemeleri nedeniyle tüm noterlere verilecek kredi hakkında.

...................................NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA; ...................................NOTERLİĞİNE;

İlgi: 25.02.2010 tarih 205-4339-4360 sayılı genel yazımız.

İlgi sayılı yazımızda belirtilen nedenlerden dolayı noterlerimize kredi verilmesi konusu Yönetim Kurulunun 15.03.2010 tarihli toplantısında görüşülerek;

A- Birinci sınıf noterliklerde halen görev yapan noterlere geçici vergi mahsup edildikten sonra kalan yıllık gelir vergisi miktarını aşmayacak şekilde azami 60.000.-TL,
    İkinci sınıf noterliklerde halen görev yapan noterlere geçici vergi mahsup edildikten sonra kalan yıllık gelir vergisi miktarını aşmayacak şekilde azami 30.000.-TL,
    Üçüncü sınıf noterliklerde halen görev yapan noterlere geçici vergi mahsup edildikten sonra kalan yıllık gelir vergisi miktarını aşmayacak şekilde azami 15.000.-TL,
    Faizsiz kredi verilmesine,
    B- Kredi talep eden noterlerin 2009 yılı gelir vergisi tahakkuk fişi fotokopisini talep dilekçelerine eklemeleri, bu dilekçede kredinin gönderilmesini istediği T.İş Bankasında bir hesap numarasını belirtmeleri gerektiğine, bu banka dışında hesap numarası verenlere kredinin EFT ile gönderilmesine,
    C- Kredi alacak olan noterlerden, noterlikte düzenlenecek örneği gönderilen taahhütname ve temlikname alınmasına,
    D- Alınan kredinin 24 eşit taksitle geri ödenmesine, ilk taksitin 2010 Haziran ayında başlatılmasına,
    E- Talep eden noterlerin noter Yardım Sandığı fonu ile Meslek İçi Birikim Sisteminde en az talep edilen kredi kadar karşılığının bulunması gerektiğine,
    F- Noter Yardım Sandığı Fonu ile Meslek İçi Birikim Sistemindeki alacakları üzerinde talep edilen kredi miktarını karşılamayacak miktarda haciz, tedbir, temlik ve herhangi bir takyidat bulunan noterlere kredi verilemeyeceğine karar verilmiştir.
    Bilgi edinilmesini, kredinin en kısa sürede hesabınıza havale edilebilmesi için istenilen belgelerin eksiksiz gönderilmesini ayrıca öncelikle T.İş Bankasına ait hesap numarasının, bu bankada hesabınız yok ise başka bankaya ait İban numarasının bildirilmesini rica ederim,
    Saygılarımla,

BAŞKAN
    Hasan YENİ
    (İstanbul 28.Noteri)

Ek: Taahhütname ve temlikname örneği.

Gen.Yazı (32)

http://www.tnb.org.tr/TNBFORUM…ntule.aspx?PanoKonu=34197

• TAAHHÜTNAME VE TEMLİKNAME ÖRNEĞİ

1-Türkiye Noterler Birliğinden ………………………….TL. kredi aldım. Bu krediyi 2010 yılı Haziran ayında başlamak üzere yirmi dört eşit taksitle ödeyeceğim.
    2- Bu borcuma teminat olmak üzere Noter Yardım Sandığı ve Meslek içi Birikim Sisteminde bulunan paramın …………………..TL’sını Türkiye Noterler Birliği’ne temlik ettim.

TAAHHÜT VE TEMLİK EDEN

(NOTER TASTİKLİ OLACAK )

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

• arkadaşlar;

Gelir Vergisi ödemeleri nedeniyle kredi alan noterlerimizin kredi geri ödeme tarihleri daha önce Haziran 2010 olarak belirlenmişti, ancak bugün TNB ile yaptığım görüşmede ; geri ödemelerin Eylül 2010 tarihinden itibaren yapılacağını , bu konuda yazının da en yakın zamanda gönderileceğini belirtiler

kolaylıklar diliyorum

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız.

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Mahmut Bürke ().

• Biraz bencillik olacak ama, Mahmut Bey, Aralık 2009 da birliğe kredi için başvuru yaptık üç arkadaş, daha hala havale gönderecekler, bize yapılana bakın, noterlere sunulana bakın, bize gönderseler bile ertesi ay ödemeler başlıyo,

Sabır, suskunluk değil, işitilmeyen bir feryattır!....<br />Her kişinin değil, er kişinin harcıdır.