GÖRME ÖZÜRLÜ İLGİLİNİN İMZA VEYA PARMAK İZİ HK.

• GÖRME ÖZÜRLÜ KİŞİ LİSE MEZUNU VE OKURYAZAR..DÜZENLEME ŞEKLİNDE İNTİKAL SATIŞ VEKALETNAMESİ TANZİM ETTİK.. BİRİNCİ SORUM MUAFİYET UYGULAMALIMIYDIM... İKİNCİ SORUM İSE PARMAK İZİNİMİ YOKSA İMZASINIMI ALMALIYDIM.. BU KONUDA BİLDİĞİNİZ BİRYAZI GENELGE VARSA PAYLAŞIRSANIZ MEMNUN OLURUM... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

• görme özürlü olan biri nasıl okur yazar olabilirki. sonradan görme yetisini kaybetmiş olabilir yazı yazabilir ama OKUR yazar olamaz bana göre. okuyabildikleri özel bi dil var ama onuda biz noterlik işlemlerinde kullanmıyoruz. Bu yüzden bana göre okur yazar değildir 2 tanıkla birlikte muafiyet uygulanır.
    Öte yandan tam hatırlamamakla birlikte görme özürlü kişiler için tanıksız işlem yapılabileceği ile ilgili bi yazı vardı sanırım

• [size=11pt]GENEL YAZI 2005/81 (sadece bunu bulabildim) MADDE 24- [/size][size=11pt]1512 sayılı Kanunun 75 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.[/size]
    [size=11pt]Bir noterlik işleminde imza atılmış veya imza yerine gecen el işareti yapılmış. olmasına rağmen, ilgilisi ister veya adına işlem yapılan ve imza atabilen görme özürlüler hariç olmak üzere noter, işlemin niteliği, imzayı atan veya el işaretini yapan şahsın durumu ve kimliği bakımından gerekli görürse, yukarıdaki fıkradaki usûl dairesinde ilgili, tanık, tercüman veya bilirkişinin parmağı da bastırılır. Mühür kullanılması hâlinde parmağın da bastırılması zorunludur.[/size]

Aradığını bilmeyen, bulduğunu anlamaz...

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen __€ZGİ__ ().