HİBE

• Değerli merslekdaşlarım;
    -İlgililer noterliğimize müracaat ederek ellerinde mevcut Emniyet müdürlüğünce verilmiş devir veya hibe edilmesinde sakınca yoktur ibareli izin belgesine göre , Miras yoluyla intikal etmiş bir silahı üçüncü bir şahsa devir veya hibe edilmek istediler.
    -Bizde önce silahın veraset ilamına göre mirasçılar adına tescil edilmesi gerektiğini daha sonra mirasçı olmayan üçüncü bir kişiye devir işleminin yapılabileceğini söyledik.
    -İlgililer,ölenin mirasçılarının yurt dışında ikamet etmeleri sebebi ile kendilerine veya içlerinden birine ruhsat verilmesinin mümkün olmadığını o nedenle emniyet müdürlüğünün böyle bir izin yazısı verdiğini beyan ettiler.Ayrıca tüm mirasçılar yurt dışında ilgili konsolosluklarda bu silahın üçüncü bir kişiye devir edilmesi hususunda vekaletnamelerin mevcut olduğunu gördük.Buna rağmen işlemi yapamıyacağımızı söyledik ama ilgililer başka bir noterlikte işlerini hallettiklerini sonradan ifade ettiler.
    -3.Paragrafta belirtilen gerekçenin ne derece geçerli olduğunu buna dair bir genelgenin var olup olmadığının,veya böyle bir işlemin "Emniyet gerekli izin yazısını verdiğine göre" yapılıp yapılamıyacağının,yapılması halinde mirasçılar adına tescil işleminin yapımaması durumunda ki devlete ödenecek harcın ödenmemesinden dolayı noterin sorumlu tutulup,tutulmayacağına dair bilgisi ve bu gibi işlemlere ilgisi olan arkadaşlarımın görüşlerini açıklamalarını bekliyorum.Selam ve sevgilerimle.

• ,yapılması halinde mirasçılar adına tescil işleminin yapımaması durumunda ki devlete ödenecek harcın ödenmemesinden dolayı noterin sorumlu tutulup,tutulmayacağına

Kitapta yazan ve kırılma noktası bu cümle olsa gerek abi.
    Yanlız emniyet müdürlükleri bu tür hibeleri(intikal edilmeden) sonuçlandırabiliyor.
    Kişisel kanaatimi sorarsnız, Devlet'in vergi kriterleri hep zenginlerden yana olduğu için intikalsiz yapılabilir diye düşünüyorum. Saygılarımla...

• aynı olay geçen sene bende yaşadım. mirasçıların vekaletleri vardı üçüncü şahıs izin yazısı almış sakınca yoktur diye, vekalet ve izin yazısına göre devir işlemini yaptım. hiç bir sorun çıkmadı :)

• aynı olay geçen sene bende yaşadım. mirasçıların vekaletleri vardı üçüncü şahıs izin yazısı almış sakınca yoktur diye, vekalet ve izin yazısına göre devir işlemini yaptım. hiç bir sorun çıkmadı :)

ama izin yazısında varislerin ismi geçiyormuydu
    yoksa hibe eden tek isim mi vardı

• 1-Hibe ya da satış yolu ile yapılacak olan devir işleminde devredilecek silahın devrinin mümkün olup olmadığı,

2-Silahı devralacak olan şahsın sakıncalı durumunun bulunup bulunmadığı hususunda ilgili Valilik Emniyet müdürlüğü silah ruhsat müdürlüğünce verilen yazının aranması zorunludur.

3-silahın miras yoluyla intikali halinde ise mirasçılardan herhangi birine hibe ya da satış yapılması durumunda ilgili valiliğin izni aranacaktır.2000/38 sayılı genelge
    *Ateşli silahların devrinde izlenecek usul (1980/22)

*T.B.M.M. ve Bakanlar Kurulu üyelerinin beyan ettikleri silahı devretme yasağı (1980/22)

*Askeri personelin birbirlerine silah devri yapmaları halinde Birlik Komutanlıklarınca verilen izin belgesi yeterlidir ( 1992/58 )

*Av tüfeklerinin devri ( 2521 Sayılı Kanun'un uygulanmasına dair yönetmelik metni ) Genel Yazı 1997 Sh.231

*Ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında yönetmelik değişikliği (2000 Genel yazı Sh. 158 )

*Silah devirleri için verilecek vekâletnamelere istinaden, gerekli tahkikat yapılmadan silah vesikası verilmez ( 1987/80 )

*Silah devirlerinde “noter istek belgesi” aranır ( 1989/3 )

*Askeri personelin silah devrinde aranacak belgeler ( 1992/58 )

*Silah alımı için verilen vekâletnameler ( 1998/30 ) Satın ve teslim alma, bulundurma vb. yetki verilemez ( 1999/20 - 2000/18 )

*Silah devirleri hk. ( Genel yazı 1999 Sh.204 - 2000/38 - 2001 Sh.230 )

*Silah izin belgesi ( mirasçılardan biri lehine mirastan feragat halinde devir izin belgesi istenmesine gerek yoktur ) 2003/32

*Zoralım silahların devrini engelleyen hüküm yoktur ( 1995/25 )

• ..... marka silahi ......şahsın almasında sakınca yoktur gibi bir yazı vermişlerdi. devir edenlerin adını yazmamışlar

ama o yazılarda devir edenin adı yazılıyor sena hanım bir yalnışlık olmasın

• "91/1779 karar sayılı 6136 sayılı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 18 inci maddesi 'Taşıma ya da bulundurma ruhsatı verilen kişilerin vefatı halinde, bu kişilere ait silahın, mirasçılarının tümünün muvafakati ile aralarında birine, kanuni bir engel yok ise devri sağlanır. Mirasçıların aralarında anlaşmamaları halinde, vali, bu hususta verilecek yargı kararına kadar geçerli olmak üzere silahı mirasçılardan birinin adına geçici olarak ruhsata bağlayabilir” hükmüne amirdir.
    Miras bırakandan intikal eden silah için miras hakkından mirasçılardan biri lehine feragat edilmesine ilişkin noterlik işlemlerinde devir izin belgesinin istenilmesine gerek olmadığı düşünülmektedir”Denilmektedir.

Mirascılar adına kayıt ve tescil yapılmadan, murise ait silah ruhsatı, veraset ilamı ve Emniyet Müdürlüğünden alınacak izin yazısı esas alınarak (devir edenlerin ve devir alanın isimleri, silahın özellikleri zikredilmek üzere) üçüncü bir kişiye silahtaki miras hakkından feragat işlemi yapılabilir.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• (Mirascılar adına kayıt ve tescil yapılmadan, murise ait silah ruhsatı, veraset ilamı ve Emniyet Müdürlüğünden alınacak izin yazısı esas alınarak (devir edenlerin ve devir alanın isimleri, silahın özellikleri zikredilmek üzere) üçüncü bir kişiye silahtaki miras hakkından feragat işlemi yapılabilir...)
    Demekki mirasçılar adına intikal işlemi yapılmadan veraset ilamına göre devir edecek mirasçıların isimleri ile devir alacak üçüncü şahsın ve de silahın özelliklerinin izin yazısına yazılması halinde üçüncü bir kimseye devir yapılabiliyormuş.Teşekkür ederim Özgür kardeşim.

• Evet abi malesef böyleymiş,

İlgili madde de bulunan şu eksiklikten dolayı: "muristen kalan silahın mirasçılardan birine intikalinden sonra" üçüncü bir kişiye devri sağlanır, olsa gerek.

Işık hızıyla "kabul edenler, etmeyenler" şeklinde yasa çıkarılırsa olacağı da budur.

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• "91/1779 karar sayılı 6136 sayılı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 18 inci maddesi 'Taşıma ya da bulundurma ruhsatı verilen kişilerin vefatı halinde, bu kişilere ait silahın, mirasçılarının tümünün muvafakati ile aralarında birine, kanuni bir engel yok ise devri sağlanır. Mirasçıların aralarında anlaşmamaları halinde, vali, bu hususta verilecek yargı kararına kadar geçerli olmak üzere silahı mirasçılardan birinin adına geçici olarak ruhsata bağlayabilir” hükmüne amirdir.
    Miras bırakandan intikal eden silah için miras hakkından mirasçılardan biri lehine feragat edilmesine ilişkin noterlik işlemlerinde devir izin belgesinin istenilmesine gerek olmadığı düşünülmektedir”Denilmektedir.

Mirascılar adına kayıt ve tescil yapılmadan, murise ait silah ruhsatı, veraset ilamı ve Emniyet Müdürlüğünden alınacak izin yazısı esas alınarak (devir edenlerin ve devir alanın isimleri, silahın özellikleri zikredilmek üzere) üçüncü bir kişiye silahtaki miras hakkından feragat işlemi yapılabilir.

İlaveten MURİSTEN İNTİKAL EDEN RUHSATLI SİLAHIN MİRASÇILARDAN BİRİ LEHİNE FERAGAT EDİLMESİ
    G E N E L G E
    ( 2003/32 )

• arkadaşlar geçen günlerde bana böyle bir işlem geldi .şöyleki muristen kalan silah hissedarların birinin adına feragat yapılarak devredilmiş .ellerinde izin yazısıda var .lehine feragat eden üçüncü bir şahsa devretmek istedi .fakat izin yazısında lehine feragat edenin adı yok, murisin adı vardı. bizde ruhsat çıkarması gerektiğini söyledik .yapmadık. bu şekilde olanlarda ne yol izlenmesi lazım?

• Değerli meslektaşlarım mirasçılar adına kayıt ve tescil yapılmadan, murise ait silah ruhsatı, veraset ilamı ve Emniyet Müdürlüğünden alınacak izin yazısı esas alınarak üçüncü bir kişiye silahtaki miras hakkından feragat işlemi yapılır.