DOKTOR RAPORLARI

• HAYIRLI İŞLER ARKADAŞLAR;
    Kanun gereği 65 yaşın üzerinde olan şahıslardan rapor istemek gerekiyor.Bugüne kadar bu raporları ilçede olduğumuz için merkez sağlık ocağından alıyor ve işleme buna göre yapıyorduk.Ancak yeni çıkan aile hekimliği nedeniyle merkez sağlık ocağı yazı yazamaz duruma geldik.Şimdi durumda rapor almak için kime yazı yazı yazılması gerekiyor.bu durumdaki arkadaşlar nasıl bir uygulama yapıyorlar yazarlarsa sevinirim.Allah'a emanet olun

• Sayın değerli ağbeyim;
    65 yaş üzerindeki herkesten rapor alınmasının doğru bir uygulama olduğu düşüncesinde değilim ki işlemin niteliği ve istisnai durumlar haricinde, ayrıca Noterlerin doktora sevk gibi bir görevleri bulunmadığı işlem ilgilisinin sağlık kuruluşuna müracaatı ile raporu alabilecektir benim anlam veremediğim ısrarla neden yazı yazarak doktora göndeririz, tabi bir den fazla noterliğin bulunduğu yerlerde budurum değişmekte. Selam ve saygılar...

• Sayın meslaktaşım;
    -raporlarda yaş konusunda minumum veya azami diye bir olayımız yoktur. isterseniz 18 yaşında birine dahi rapor isteyebilirsiniz.. Bu tamamen noterin isteğine bağlı bir durumdur.
    -Bizler genelde raporlarımızı Devlet Hestanesinde uzman doktorlardan (Psikiyatrist-Nörolog) almaktayız, bunların her ikisininde bulunmadığı hallerde Sağlık Ocaklarından almaktayız. Şuanda ki uygulalamız da aynı yönde devam etmektedir. Şayet;
    Bizim yazdığımız yazıya rağmen gerek devlet hastanesi, gerek sağlık ocakları bu raporu vermekte imtina ettikleri takdirde, kendilerinden resmi bir yazı talep ediniz. ve bu yazıyıda TNB'ye iletiniz.

• dayı bey 65 yaşının üzerinde olanlardan rapor alınması konusunda size şahsen katılıyorum
    rapor konusuna gelince eğer devlet hastanesi varsa psikiyatri servisinden alacağınız
    psiyatrist ve baş hekim tarafından imzalanmış rapor alabilirsiniz

• :D :D :D

1219 sayılı kanun gereğince mesleğini icra den tabiplerin, akli melee (hukuki işlem yapma ehliyeti) düzenleme yetkileriin olduğunun kabulüne, şeklinde

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• Ankara, 25.04.2003

Özü: Hukuki işlem ehliyetinin tespiti için alınacak RAPORlar Hk.

G E N E L G E

( 17 )

........................ NOTER ODASI BAŞKANLIĞINA

........................ NOTERLİĞİNE

İLGİ: 01.02.2002 günlü Hukuk 1956-17 sayılı genel yazımız.

Noterlikte işlem yaptıracak yaşlı kimselerin hukuki işlem ehliyetinin bulunup bulunmadığına ilişkin tıbbi RAPORların Ruh Sağlığı Uzmanı (Psikiyatrist), bu uzman doktorun olmaması halinde Nöroloji Uzmanı tarafından verilmesine dair Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 11.05.2001 tarih 2987 sayılı yazısı ile başlatılan uygulamanın uzman bulunmayan yerlerde yarattığı güçlükler nedeniyle bir çözüm bulunması hususunda Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulması istenilen Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan 28.12.2001 tarih ve 023730 sayılı yazı, ilgi genel yazımız ile sizlere duyurulmuştu.

Özellikle sözü edilen uzman doktor bulunmayan İlçe’lerde görev yapan ve güç durumda kalan noterler ile iş sahiplerinden intikal eden başvurular nedeniyle konu Yönetim Kurulu’nun 17.07.2002 günlü toplantısında görüşülmüş, bu husustaki tüm mevzuat incelenmiş, tabiplerce verilecek RAPORların geçerli olacağına ilişkin yasal dayanaklar eklenerek noterlikte işlem yaptıracak yaşlı kimselerin hukuki işlem ehliyetinin bulunup bulunmadığına ilişkin tıbbi RAPORların verilişi hususundaki görüşlerinin değiştirilmesi ve yeni bir düzenleme yapılması istenilen Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 19.03.2003 tarih 3763 sayılı yazısı ekinde ve ilgili mercie duyurulmak üzere gönderilen 229. Yüksek Sağlık Şurası’nın 10642 sayılı kararı Yönetim Kurulu’nun 17.04.2003 günlü toplantısında görüşülmüştür.

Bu kararda aynen;

“Ülkemizde aklî meleke (hukuki işlem yapma ehliyeti) RAPORlarının düzenlenmesi ile ilgili olarak uygulamada karşılaşılan bazı tereddütler genel olarak değerlendirildi.

65 yaşın üstündeki kişilerin yapacakları hukuki işlemler ile ilgili olarak herkesten sağlık RAPORu istenmesi ve bunun rutin hale getirilmesi, bu yaşın üzerindeki kişilere yönelik haysiyet kırıcı, ayrımcı bir uygulama olarak görülmektedir. Nitekim, Avrupa Temel Haklar Şartnamesinin 21 inci maddesi yaş nedeni ile ayrımcılığı yasaklamaktadır. Ayrıca, Medeni Kanun “ayırt etme gücüne sahip ve kısıtlı olmayan her ergen kişinin fiil ehliyetinin olduğu” genel kaidesini getirmiştir. Bunun aksini iddia eden, iddiasını isbat ile yükümlü bulunmaktadır.

Bu nedenle, tüm yaşlılardan istenilerek bu kişileri ek külfetlerle yormamak için, yalnızca yapılacak hukuki işlemle ilgili olarak işlemin yapıldığı anda kişinin işlem yapma ehliyeti veya akli melekesinin yerinde olmadığından ciddi şüphe duyulması ve/veya bu yolda bir iddia ve şikayetin bulunması halinde tabip RAPORu istenmelidir.

Diğer taraftan, 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 13 üncü maddesindeki, “Bir şahsın ahvali bedeniye ve akliyesi hakkında RAPOR tanzimine münhasıran bu kanunla icrayı sanata selahiyeti olan tabipler mezundur” hükmü ile tabiblere bu yetki verilmiştir. Bu Kanun’a göre sanatlarını icra etmeye yetkili olan tabibler; kişinin ayırt etme gücüne sahip olup olmadığının tespiti için, doğru algılama, kavrama ve buna göre hareket etme konusundaki ruhsal yetenekleri, bellek yapısı, zihinsel işlevleri, fiziksel vaziyeti, zaman ve mekan orayantasyonları gibi bir dizi davranış özelliklerini saptayarak, kişi hakkında sağlık RAPORu düzenlenmeye yetkilidir. Tabip gerek görürse, ilgili uzmana sevk ederek uzman tarafından karar verilip RAPORun düzenlenmesini isteyebilir.

Belirtilen sebeplerle;

a)65 yaşın üzerindeki herkesten bila istisna RAPOR istenmesinin doğru olmadığına,

b)Hukuki işlemle ilgili olarak işlemin yapıldığı anda kişinin işlem yapma ehliyeti veya aklî melekelerinin yerinde olmadığından ciddi şüphe duyulması ve/veya bu yolda bir iddia ve şikayetin bulunması halinde RAPOR istenilmesine,

c)1219 sayılı Kanun uyarınca mesleğini icraya yetkili olan tabiblerin, aklî meleke (hukuki işlem yapma ehliyeti) RAPORlarını düzenleme yetkilerinin olduğunun kabulüne,

d)Bu tavsiye kararının ilgili mercilere bildirilmesi hususunun uygun olacağına,

Şuramızca oybirliği ile karar verildi”

Denilmektedir

Bilginizi ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.

Saygılarımla.

Genelge açık ve net.

• arkadaşlar ben sadece vasiyetname ve ( çok ihtiyar ve kulaklarında bir sorun varsa ) taşınmaz ile ilgili tasarrufta bulunanlardan'da istiyorum. zaten akli melekeleri yerinde değilse bunu ben kendimde sorular sorarak anlayabiliyorum zaten bu kişiyi doktora sevk'e gerek yoktur herhal ;)herkese iyi çalışmalar

• arkadaşlar ben sadece vasiyetname ve ( çok ihtiyar ve kulaklarında bir sorun varsa ) taşınmaz ile ilgili tasarrufta bulunanlardan'da istiyorum. zaten akli melekeleri yerinde değilse bunu ben kendimde sorular sorarak anlayabiliyorum zaten bu kişiyi doktora sevk'e gerek yoktur herhal ;)herkese iyi çalışmalar

Bunu hepimiz aynı şekilde anlarız. Sorarız az çok akli dengesi yerindemi değilmi anlarız. Fakat bir çok kez karşılaştım özellikle taşınmazla ilgili vekaletnameler,gerekse maaş vekaletleri ilgili daha sonra gelip beni altattılar ben böyle bir yetki vermedim ne bilim oğlu,kızı gelir annemin veya babamın aklı yerinde değildi siz bunu nasıl yaptınız söylerler ki birçoğunuz bu tür şeylerle karşı karşıya kaldınız. Kendinizi sağlama almak için bence rapor almanızda fayda vardır.

SENA HANIM ÖZELLİKLE KADINLAR
    EŞLERİNDEN HABERSİZ VEKALET VERİNCE
    EŞİDE DURUMDAN HABERDAR OLUNCA DOĞRU NOTERE
    BEN BİLMİYORDUM AKLIM KARIŞIKTI DİYE CEVAPLAR VERİYOLAR
    YAŞLILAR YOK EFENDİ BENİM AKLIM BAŞIMDA DEĞİLDİ
    GİBİ BAHANELERLE GERİ GELİYOLAR
    BENCE BU DURUMLARDA GÖZ ÖNÜNE ALINICA
    RAPOR ALMAKTA ÇOK FAYDA VAR KENDİMİZİ SAĞLAMA ALMAK AÇISINDAN
    SAYGILAR

<p>"İNSANİ YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"</p>

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen VERDELENTEL ().

• Sabır, suskunluk değil, işitilmeyen bir feryattır!....<br />Her kişinin değil, er kişinin harcıdır.

• arkadaşlar zaten yaşlıların okur yazarlıkları genelde olmuyor. bu kişiler gelip işlemden sonra ben bilmiyordum. aklım karışıktı diyorlar. İşlemde iki tanıkla yapılıyor ve metnin tamamını okuyorum tanıkların yanında anladınmı diye soruyorum birde tanıkların imzalarının yanında okundu yazdırıyorum. ilgili geldiğinde evrakı çıkarıp göstertiğimde diyecek bir şey bulamadan dönüp gidiyor.
    Ama SİZİN DEDİĞİMİZ GİBİ RAPORDA FAYDA VAR. FAKAT BİZİM BURDAKİ DOKTORLAR SORUN ÇIKARMAYA BAŞLADI İL'E SEVK EDİYORLAR İLGİLİLERİ, BENİMDE İŞ KAYBIM OLUYOR ZORUNLU OLMADIKCA RAPOR'A sevk etmiyorum.
    RABBİM HEPİMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLUR İNŞALLAH

:)
    Sevgili kardeşim tabiiki uygulamanızda yerden göğe kadar haklı olabilirsiniz. Aması burası Türkiye Cumhuriyeti, Biz, ölüyü diriltir. diriyi öldürürüz, deliyi akıllı, akıllıyı deli yaparız, daha bunun gibi nicelerini hayata geçirmeyi o kadar iyi bilirizki, tokatın nerden geldiğini ve nasıl geldiğini anlayamayız. Onun için siz işlem yaptığınız ilgililerin pekde kulaklarının sağlam olmasına güvenmeyiniz. Biz eşeğimizi sağlam kazığa bağlayalım (artık ne kadar sağlam olursa) ondan sonra allaha emanet edelim..
    Saygılarımla..