EVLENME CÜZDANI İLE BOŞANMA VEKALETNAMESİ

• Arkadaşlar, ilgili yabancı uyruklu, Türkçe okur yazar.

Evlenme Cüzdanında ..... kütüğe kayıt yapılmıştır diyor. Eşi Türk vatandaşı olup KPS den Nüfus Kayıt Örneğini sorguladığımda sedece kendi bilgilerinin geldiğini gördüm. (evli olarak gözüküyor)

Soru 1: Evlenme cüzdanına göre işlem yapılabilir mi?
    Soru 2: Evlenme cüzdanına göre işlem yapılabilir ise BOŞANMA Vekaleti de yapılabilir mi?

&quot; Varsın olmasın hayatta her istediğimiz .<br />Biz olana &quot;Elhamdülillah&quot; olmayana da &quot;Eyvallah&quot; demesini biliriz.&quot;

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen Yenerr ().

• Değerli arkadaşım, Tapu ve araç ile işlemler hariç, her işlemi yapabilirsiniz, araç ile ilgili işlemleri ayırmamdaki sebep ise, nüfus cüzdanı kaydı sistemde gözükmediği için satışa devam edilememektedir, saygılarımla.

YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL. (HZ. MEVLANA)

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen CAFERHAPPY ().

• Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
    Fakat dikkatinizi çekmek istediğim nokta ilgili yabancı uyruklu-türkçe okur yazar.
    Türk uyruklu olmadan evlenme cüzdanına göre işlem yapılacak.
    Bu konuda genelge yada genel yazı varmıdır?

Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla...

&quot; Varsın olmasın hayatta her istediğimiz .<br />Biz olana &quot;Elhamdülillah&quot; olmayana da &quot;Eyvallah&quot; demesini biliriz.&quot;

• 28.07.1976 tarihli 22 numaralı Genelge

Noterlik Kanununun 85. maddesi, noterin ilgiliyi tanıması halini kabul etmiştir. Fakat, her işlemde, ilgiliyi tanımak kâfi gelmeyeceği gibi kâfi gelecek işlerde de bu halin çok kullanılmaması yerinde olur. Kâtipler, alışkanlıkla bu terimi kullanarak yanlışlık yapabilirler.
    Nitekim, Yönetmelik 90. madde, tanımadan hiç bahsetmeyerek kimliğin nasıl ve ne gibi vesikalarla tesbit olunacağını açıklamıştır. Bu belgeleri saymakla beraber, resmi mercilerden verilmiş kimlik belirten belgeler demek suretiyle bu belgeleri de genişletmiştir. Fakat takdir tamamen notere aittir. Bu belgeler nüfus kâğıdı gibi en geçerlisi olsa bile, fotoğraf bulunmaması fotoğrafın çok eski veya silik olması hallerinde noter iki tanık dinlemek yolu ile de kimlik tespitine gidebilir. Hatta, 93. madde de açıklandığı şekilde fotoğrafta koyabilir.

N.K.YÖN.
    Kimlik teshilinde izlenecek yol
    Madde 90 - Noter, belgelendirme isteminde bulunan ilgili ile işleme katılan kimselerin kimliğini tespit edebilmek için nüfus hüviyet cüzdanı, buna dayalı olarak resmi mercilerden verilmiş pasaport, ehliyet, fotoğraf­lı kimlik kartı vesair kimlik belirten belgeleri aramak zorundadır.
    Bu belgelerin gösterilmemesi veya noterin gerekli görmesi halinde tanık dinlemek yoluyla da kimlik tespit olunabilir.

03.09.1998 tarihli 43 numaralı Genelge

Tapu Sicil Tüzüğünün 13.maddesinin 3.fıkrası, nüfus cüzdanı ve pasaport dışında kimlik tespitinde kabul edilebilecek diğer belgeleri belirtmeye Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yetkilidir. Kuralı konmuştur.
    Şu anda istemde bulunanın kimliğini belirtme hususunda nüfus cüzdanı ve pasaport esas kabul edilmiş, bunların dışındakiler kabul edilmemiştir. Bu itibarla, istemde bulunanın uyruğunda bulunduğu ülkenin yetkili makamlarınca verilen nüfus cüzdanı veya pasaport esas alınarak vekaletnamenin düzenlenmesi gerekmektedir. (Tabi Buna Sonradan Avukat Kimlikleride eklenmiştir.)

• Fakat dikkatinizi çekmek istediğim nokta ilgili yabancı uyruklu-türkçe okur yazar.
    Türk uyruklu olmadan evlenme cüzdanına göre işlem yapılacak.

Değerli arkadaşım, şahsen ben verdiğim cevaptan eminim; önemli olan kimlik tesbitidir, kaldı ki tanıdığımız kimselerden kimlik bile istemeden işlem yapabilme yetkimiz vardır. Her işlemde genelge aramadan bazen takdir hakkımızı kullanmamız gerekir diye düşünüyorum. Saygılarımla.

• Değerli arkadaşım, şahsen ben verdiğim cevaptan eminim; önemli olan kimlik tesbitidir, kaldı ki tanıdığımız kimselerden kimlik bile istemeden işlem yapabilme yetkimiz vardır. Her işlemde genelge aramadan bazen takdir hakkımızı kullanmamız gerekir diye düşünüyorum. Saygılarımla.

Değerli meslektaşım görüşlerinize katılmakla beraber düşüncelerinizle beraber bir araç satışında ruhsatda bayanın kızlık soyadı yazdığından dolayı ruhsat değişmesi lazım ama baz meslektaşlarımız evlilik cüzdanını ekliyerek satışı yapıyor sonrasında nemi oluyor !! Tabiki bayan tanıdıkda olsa vs. olsa ruhsat değişmesi lazım. Takdir sizin

• bir araç satışında ruhsatda bayanın kızlık soyadı yazdığından dolayı ruhsat değişmesi lazım ama baz meslektaşlarımız evlilik cüzdanını ekliyerek satışı yapıyor

Değerli arkadaşım; elektronik ortamda satışa geçildiğinden beri, ünvan veya medeni hal değişikliklerinde bizde ruhsat değiştirmeden ilgilinin nüfustan gelen kimlik bilgileri ile ibraz edilen kimlik belgesinin uyuşması halinde işlemi yapıyoruz. Saygılarımla.

• Biz ilgilinin ibraz etmiş olduğu kimlik ile ruhsattaki bilgileri uyuşmuyor ise satışı yapmıyoruz. Bu konu ile ilgili bir genelgede var ama ben hatırlayamadım şimdi.

• Değerli arkadaşım; elektronik ortamda satışa geçildiğinden beri, ünvan veya medeni hal değişikliklerinde bizde ruhsat değiştirmeden ilgilinin nüfustan gelen kimlik bilgileri ile ibraz edilen kimlik belgesinin uyuşması halinde işlemi yapıyoruz. Saygılarımla.

Değerli meslektaşım sorumluluğu aldıktan sonra yapılır ama yapılmaması gerekir. Kazasız belasız iyi çalışmalar

• Değerli meslektaşım, 2002/24 nolu genelge olduğunu ben size söyleyebilirim. Elektronik ortamda artık belgesiz bile satış yapabildiğimize göre, değişmesine gerek yok, bilgileri kontrol edip yapabileceğimiz yönetmeliğin 36. maddesinde bilgisayar kayıtları esas alınır dendiği için bizler yapıyoruz. Saygılarımla.

• Değerli meslektaşım, 2002/24 nolu genelge olduğunu ben size söyleyebilirim. Elektronik ortamda artık belgesiz bile satış yapabildiğimize göre, değişmesine gerek yok, bilgileri kontrol edip yapabileceğimiz yönetmeliğin 36. maddesinde bilgisayar kayıtları esas alınır dendiği için bizler yapıyoruz. Saygılarımla.

Değerli meslektaşım ruhsatlarıda istememize gerek yok o zaman . peki onuda geçtik trafik belgesini istiyoruz neden seferlik görev emrinden dolayı ama sistemde zaten görüküyor seferlik görev emrinin olup olmadığı ama istiyoruz.Saygılarımla.

• Değerli meslektaşım ruhsatlarıda istememize gerek yok o zaman . peki onuda geçtik trafik belgesini istiyoruz neden seferlik görev emrinden dolayı ama sistemde zaten görüküyor seferlik görev emrinin olup olmadığı ama istiyoruz.

Değerli meslektaşım; burada tartışma konusu evlenme cüzdanı ile boşanma vekaleti yapılıp yapılamayacağı idi, ama, şu an konu değişti; ruhsat isteyip istememeye döndü, her işlemi kendi durumuna göre değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum, ayrıca tüm bunlar benim kendi görüşüm, takdir sizindir, saygılarımla.

• Değerli meslektaşım; burada tartışma konusu evlenme cüzdanı ile boşanma vekaleti yapılıp yapılamayacağı idi, ama, şu an konu değişti; ruhsat isteyip istememeye döndü, her işlemi kendi durumuna göre değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum, ayrıca tüm bunlar benim kendi görüşüm, takdir sizindir, saygılarımla.

Konyadan Kucak dolusu sevgiler.. Kazasız belasız iyi çalışmalar

• Benden de Konya 1. Noterliği personeline selam ve saygılar, özellikle de bu meslekteki ilk Başkatibim, benim üzerimde çok hakkı bulunan, benim için çok değerli olan, abim İRFAN ÖZKARA'ya buradan kucak dolusu özlemlerimi ve saygılarımı gönderiyorum. Sizede kazasız belasız iyi çalışmalar.

• Değerli meslektaşım; burada tartışma konusu evlenme cüzdanı ile boşanma vekaleti yapılıp yapılamayacağı idi, ama, şu an konu değişti; ruhsat isteyip istememeye döndü, her işlemi kendi durumuna göre değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum, ayrıca tüm bunlar benim kendi görüşüm, takdir sizindir, saygılarımla.

İbraz edilen kimliğin KPS sorgulamasında birebir uyuşan ikmliğin kullanılması hususnda genelgeler var idi. biz de nüfu cüzdanına ilave olarak yeni alınmış (Üzerinde TC No taşıyan) ehliyetin KPS sorgusunda gelen kimlik bilgilerinin tutması halinde yapıyoruz. yani nüfus cüzdanı/ehliyet.. başka kimlik kullanmıyoruz. saygılar.

&quot;Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim..&quot;