Kimlik fotokopisi ve karşılaştırma!

• Arkadaşlar şunun cevabını almak istiyorum;
    Hangi işlemlerin arkasına kimlik fotokopisi çektirip karşılaştırma ücreti alıyor? hangi işlemlere kimlik fotokopisini eklemiyor karşılaştırma almıyorsunuz? özellikle vekaletnameler üzerinde olarak...
    Hayır şu islemin arkasına kimlik fotokopisi çekilmez ve karşılaştırma alınmaz dersiniz?
    Lütfen...

• Merhaba meslektaşım.
    emekli maaşı veya her türlü maaş, sosyal yardım paraları, tarla parası, hasar bedeli, ihbar ve kıdem tazminatı, ölüm halinde banka kredi tazminatı, hayat sigortası geri ödenecek bedel, çay,fındık, tütün bedeli alımı, hastalık masrafı, para almaya, vermeye yetki veren vesair vekaletlere kimlik fotokopileri eklenir, ve bu nedenle yazı veya karşılaştırma ücreti alınır,araç alımı, satımı, taşınmaz la ilgili intikali, alımı, satımı vs. vekaletlere zaten ekleniyor. ve karşılaştırma ücreti alıyoruz.

• Murat Bey gönderdiğiniz yazıyı ve içersinde geçen genelge ve yazıları okudum... tşk ediyorum... Ankara; 17.10.1990
    Öz : Noterlik Kanununun 79. maddesi Hk.

GENELGE
    68

Bir başvurumuz ûzerine Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdür-lüğünden gönderilen 13.9.1990 tarih ve 39292 sayılı yazıda:

<<1512 sayılı Noterlik Kanununun 79 ncu maddesindeki anlamda müstenid sayılmayan, ilgiliye; ait nüfus kağıdı örneği, işleme konu gayrimenkulün tapu kaydı veya aracın ruhsatnamesinin örneklerinin işlem kağıdına eklenmesi gerekip gerekmiyeceği, keza noterin sırf kendsiini sorum luluktan kurtarmak için bu gibi örneklerini yalnızca daire nüshasına eklemesi halinde bunlardan değerli kağıt ve yazı ücreti alıp almayacağı hususlarındaki yazınızla Bakanlığımız görüşü sorulmaktadır,

Yasada yazılı zorunluluk dışında, noterin ileride sorumluluktan kurtulmak amacıyla bazı evrak örneklerini işlem kağıdının dairedeki nüshasına eklemesi halinde, bu eklerden dolayı iş sahibinden yazı ücreti ve değerli kağıt bedeli alamıyacağı düşünülmüştür.» denilmektedir.
    Bilginizi ve gereğini rica ederim. Saygılarımla.
    Türkiye Noterler Birliği
    BAŞKAN YARDIMCISI
    Ismet BILGIN
    (Ankara 7. Noteri)

Tabi herzamanki gibi tam olarak açıklayıcı olmamakla birlikte...

Adem Bey sizede teşekkür ediyorum, açıklamanız için...

• 90-68 nolu genelgedeki açıklamayı genel manada düşünür isek, nüfus cüzdanı eklenmeyecek işlemler kanısındayım. Oysa N.K.madde 79 un 2.bendinde birer örneği harçsız ve vergisiz olarak gerek ilgilisine verilecek, ve gerekse dairede saklanacak asıl örneklerine bağlanır diyor. buradaki genel açıklama yani karşılaştırma adedine göre dayanak sayısı verilecek, harç almayacaksın, karşılaştırma ücretini alacaksın diyor.

• [size=3] Başkaları, adına işlem yaptıracaklardan aranacak belge[/size] MADDE 79 - Vekil, veli, vasi, kayyım, mümessil ve mirasçı sıfatıyla veya şirket ve dernek gibi tüzel kişiler adlarına noterlik işlemi yaptırmak isteyenler, sıfat ve yetkilerini ve işlemi yapmaya izinli olduklarını bildirir belge göstermekle yükümlüdürler.
    Belgenin gösterildiği iş kâğıdına yazılmakla beraber, işlemle ilgili kısımlarını ve nereden hangi tarih ve numara ile verilmiş olduğunu gösteren, birer örneği harçsız ve vergisiz olarak gerek ilgilisine verilecek ve gerekse dairede saklanacak asıl ve örneklerine bağlanır.

Adem bey, şimdi burda sorularımızı soruyoruz acaba kim nasıl uygulama yapıyor diye, herkes genelge ve genel yazı gönderiyor şöyle yapılması gerek şeklinde, ama uygulamaya gelince herkesin uygulaması farklı bu da tabiki noterlikler arasında en basta fiyat farklılığana yol açıyor ve özellikle biz ilçe noterlikler için sıkıntı, sıkıntı yine sıkıntı... :) hemen hemen çoğu işlemler arkasına kimlik fotokopisi alıyorum ve karşılaştırma ücretinide alıyorum, gerektiği gibi, kimi noterler (merkez özellikle) çok kazandıklarından olsa gerek almıyorlar, kardeşlerim onuda almasak biz nasıl ayakta duracağız! diyorum :)

• T.C.Kimlik numarası icadedildikten sonra hiç bir işleme kimlik fotokopisi eklememek lazımdır diye düşünüyorum.Tabi bu benim düşüncem noterler için hiçte doğru bir düşünce olmadığını biliyorum.Zira noterlerin kazancının nerede ise yarısını fotokopiler oluşturmaktadır.Buda çok ama çok zahmetsiz bir kazançtır.Hiç bir emek harcamadan vatandaşın cebinden para almanın herhalde öbür dünyada hesabı sorulacaktır. :) :) :) Biz personellerde buna aracı oluyoruz ama bizim günahımızın hesabını da noterler vereceklerdir diye düşünüyorum.Selam ve saygılarımla.

• Ben en ufak bir örnek vereyim.

Bir Şirketin tek yetkilisi araç satışı için vekaletname verdi diyelim.
    gelelim bunun hesap işine,
    Değerli kağıt, 1 olsun; yazı sayfasıda 2 diyelim, birde dayanak yazı var, etti 3 yazı,(sirküleri dayanak yazdığımız için) sirkülerden karşılaştırma sayısı asgari 1 dir, yetkilinin kimliği 1 toplam karşılaştırma ne oldu!! 2 oldu,
    Toplam sayısı 2
    DK 1
    Yazı 3
    Karşılaştırma 2
    Ek karşılaştırma 2

Durum bundan ibarettir.

Şayet işlemde fazladan suret isterler ise, o zaman yukarıdaki veriler yine aynı olup dayanak adedine yine 2 diyeceğiz, çünki suret harcını azaltıyor. yani harçsız ve vergisiz olmuş oluyor, karşılaştırma ücreti almış oluyoruz.
    Benim uygulamam böyledir. Artık diğer vezneci meslektaşlarım nasıl ederler nasıl yaparlar bilmiyorum.

• Bu değerleri Devlet Baba belirliyor.
    Bu tarifelere Bizlerde uymak zorunda kalıyoruz.

Devletin mühürünü bastınmıydı değerli kağıt olur karşılaştırma olur, basmaz isen yavan olur, geçersiz olur,pul olur,

Peki!! gayrimenkül, oto alımı ve satımı vs,buna benzer kimlik eklenecek işlemlerimize işlemlere kimlik fotokopisi eklemedik diyelim,

İşlem görecek mercii kabül edecekmi bakalım. (Kimlik ekleme yasasını kökten yok etmeleri lazım) diğer müstenit belgeler hariç. ;D ;D

• Yok etsinler etsinler amma yok ederkende, o kimliklerden bizi sorumlu tutmasınlarda etsinler :) zaten sahte kimliklerde bile "Noter sahte kimlikle işlem yapmış!" tabiii bile bile sahte kimlikle işlem yapmış... oluyor ne yazıkkii...

• Bunun sorumlusu kim?bunun sorumlusu 1512 sayılı noterlik kanununun 79 maddesinden yola çıkıp nerede ise bütün işlemlere yetki belgesi yerine nüfus hüviyet cüzdanını da eklemeyi vazife edinen TNB yöneticileri ve bundan esinlenen noterlerdir.1973 Yılında mesleğe başladığımda;madde 79 a göre yapılan işlemler hariç" gayrimenkul satış vekaletnameleri ,bankalardan para çekme ve diğer tüm işlemlere nüfus hüviyet cüzdanı eklenmezdi.Takii bazı sahtekarlıklar yapılıncaya kadar.Ondan sonra,sanki sahtekarlıklar önlenecekmiş gibi bütün işlemlere nüfus hüviyet cüzdanı eklemeye başladılar ve :) :) rantı yakaladılar.

• Yani sayın meslektaşım bende 2005 yılında başladım tabi :) dediğiniz gibi kendimizide sağlama almak için, peeeeek çok işlemin arkasına kimlik fotokopisini aldığımız gibi bide karşılaştırma ücretinide alıyoruz,
    Biz babadan böyle gördük... :)
    (Genelgeler ve yazılar gerektiği kadar açıklayıcı değil, sonucu hep tartışmaya açık...)

• Bunun sorumlusu kim?bunun sorumlusu 1512 sayılı noterlik kanununun 79 maddesinden yola çıkıp nerede ise bütün işlemlere yetki belgesi yerine nüfus hüviyet cüzdanını da eklemeyi vazife edinen TNB yöneticileri ve bundan esinlenen noterlerdir.1973 Yılında mesleğe başladığımda;madde 79 a göre yapılan işlemler hariç" gayrimenkul satış vekaletnameleri ,bankalardan para çekme ve diğer tüm işlemlere nüfus hüviyet cüzdanı eklenmezdi.Takii bazı sahtekarlıklar yapılıncaya kadar.Ondan sonra,sanki sahtekarlıklar önlenecekmiş gibi bütün işlemlere nüfus hüviyet cüzdanı eklemeye başladılar ve :) :) rantı yakaladılar.

;D ;D ;D Eklenmiyordu evet cabir abim, malesef desem yeri varmıı!!! sizin tarihte pek eski ;D , hatırladığım kadarıyla fotokopi makinasıda olmayıp, tasdik olacak belge suretleri (diploma vs.gibi) daktülo ile aynısını yazıp çıkarıyorduk.

• ;D ;D ;D Eklenmiyordu evet cabir abim, malesef desem yeri varmıı!!! sizin tarihte pek eski ;D , hatırladığım kadarıyla fotokopi makinasıda olmayıp, tasdik olacak belge suretleri (diploma vs.gibi) daktülo ile aynısını yazıp çıkarıyorduk.

daktilo ile aynısınımı yazıp çıkarıyordunuz! :o şekil şartı da varmıydı :)

• T.C.Kimlik numarası icadedildikten sonra hiç bir işleme kimlik fotokopisi eklememek lazımdır diye düşünüyorum.Tabi bu benim düşüncem noterler için hiçte doğru bir düşünce olmadığını biliyorum.Zira noterlerin kazancının nerede ise yarısını fotokopiler oluşturmaktadır.Buda çok ama çok zahmetsiz bir kazançtır.Hiç bir emek harcamadan vatandaşın cebinden para almanın herhalde öbür dünyada hesabı sorulacaktır. :) :) :) Biz personellerde buna aracı oluyoruz ama bizim günahımızın hesabını da noterler vereceklerdir diye düşünüyorum.Selam ve saygılarımla.

:)

• Yaaa işte öyle, evet daktülo ile çıkarıyorduk suretleri, gördüğümüzü yazardık, şekil şartı önemli değildi. ;D

Şimdi mesleğimizin rahatlığına bakmıyorum da işte gülüyorum sadece o zamana tabi bize komik geliyo düşününce, tabiki hayretle acaba nasıl olurdu? diyerekten.... Noterim de anlatıyor evet o zamanlar bir belgenin sureti lazım olduğunda tek tek daktilodan yazıldığını...

• Suret tasdiklerinde tek tek daktilo ile yazardık,
    ben şahsen fotokopi makinesinin noterlik dairesine yeni yeni girmeye başladığı yıllara denk geldim.(1986)
    Ancak şimdi emekli olan o eski arkadaşlar fotokopiye alışamadıklarından;
    - en iyisi yazmak yazalım daha iyi diye
    özellikle diploma tasdiklerinde diplomayı yazarak suret tasdiki yaparlardı,
    ve altınada tasdik muşruhatı verirlerdi.
    4-5 daktilo aynı anda büroda çıkır çıkır çalışırdı.Akşam eve gittiğimizde bazen yine daktilo seslerini duymaya devam ederdik.Yeni nesil her yönden rahat ancak farkındalar mı?Bilmiyoruz.

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().