Temlikname

• Bizler 680 Sayılı Lalapaşa Tarım Kredi Kooperatifi temsilen Müdür Erdinç ŞENGÜL ve Yetkili Memur Zeki DEĞİRMENCİ. Temlik edenler olarak, Lalapaşa İcra Müdürlüğü'nün 2008/88 Esas Sayılı Dosyası'nda [xxx TEPE'den alacağımız] bulunan [8.600,00.-(Sekizbinaltıyüz) TL'yi ve Edirne ili, Lalapaşa ilçesi, Hacıdanişment köyü, Sazlıhöyük mevkiinde, 7 pafta, 170 ada, 41 parsel sayılı tamamı 4349.72 m² yüzölçümünde ve tarla vasfında ve yine Edirne ili, Lalapaşa ilçesi, Hacıdanişment köyü, Arpalıkdere mevkiinde, 16 pafta, 203 ada, 6 parsel sayılı tamamı 5253.46 m² yüzölçümünde ve tarla vasfında olan taşınmazlarda 1/2 hisse sahibi xxx BAŞTEPE'nin hissesi üzerine konulan İpotek Hakkımızı] Borçlar Kanununun 162 nci maddesi gereğince yukarıda isim ve adresi yazılı bulunan [xxx YALÇIN'a] aynı bedelle devir ve temlik ettik. Temlik bedelini kendisinden nakten ve tamamen aldık. [xx YALÇIN'ın], [] yukarıda yazılı olan [8.600,00.-(Sekizbinaltıyüz) TL miktarı ve İpotek Hakkını] talep, tahsil ve ahzu kabza yetkili bulunduğunu, temlik keyfiyetinin [xxx BAŞTEPE'YE] tebliğ edilmesini kabul, beyan ve ikrar ederim.
    Ben [xxx YALÇIN.] Yukarıda yazılı olduğu şekilde lehime yapılmış bulunan [8.600,00.-(Sekizbinaltıyüz) TL.'lik alacağı ve yukarıda yazılı bulunan taşınmazlardaki xxx Baştepe aleyhine konulan İpotek Hakkının] temlikini kabul ettiğimi , temlik bedelini temlik edene nakten ve tamamen ödediğimi ve temlik edilen meblağı adı geçen [xxx BAŞTEPE'den] talep, tahsil ve ahzu kabza yetkili bulunduğumu işbu temlikin [xxx BAŞTEPE'ye] tebliğ edilmesini kabul , beyan ve ikrar ederim.

Günaydın arkadaşlar. İşlem hakkında görüşlerinizi almak istedim.Özellikle harç ve damga vergisi yönünden.. cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.selamlar...

• Sema hanım;Tarım Kredi kooperatiflerinin yapmış oldukları tüm ipotek işlemlerinin harçtan muaf olduğunu biliyorum ancak temliknamede böyle muafiyet sözkonusu olur mu araştırmak lazım.Genede önyargım bu işlemin de harç ve damga vergisinden muaf olabileceğini veya en azından tarım kredi kooperatifinin muaf olacağını, diğer temellük eden tarafın harç ve damga vergisine dahil olabileceğini düşünüyorum. (DSİ işlemlerinde olduğu gibi)

• Çok sağol Cabir abicim. Bende Tarım Kredi Koop.işlemlerinin harç ve damgadan muaf olduğu biliyorum ama işlemde diğer taraf olunca tereddüt ettim ve işlemin makbuzunu 49,1 Temliknameden kestim. İki imza üzerinden harç aldım. Damga vergisi 8,25 olarak işlemi tamamladım. Hakkımda hayırlısı...selamlar...

• Çok sağol Cabir abicim. Bende Tarım Kredi Koop.işlemlerinin harç ve damgadan muaf olduğu biliyorum ama işlemde diğer taraf olunca tereddüt ettim ve işlemin makbuzunu 49,1 Temliknameden kestim. İki imza üzerinden harç aldım. Damga vergisi 8,25 olarak işlemi tamamladım. Hakkımda hayırlısı...selamlar...

Merhabalar.Kolay Gelsin.Tarım Kredi Kooperatifleri harç ve damgadan muaf ise biraz baktım muaf, yapılan işlemden imza harcının tek alınması gerekmiyormuydu.Selamlar.Saygılar.