Şartlı Vekaletname - 2

• "İZMİR'de YAPILACAK OLAN FİNANSAL KİRALAMA SÖZLEŞMELERİNİ KİRAYA VEREN SIFATIYLA.............."
    diye devam eden bir vekaletname için;

"İZMİR'de" yapılacak olması bir şarttır. Bahsi geçen vekaletle İZMİR dışında başka bir yer noterliğinde işlem yapılamaz mı?

vereceğiniz Cevap/Yorum/Düşünce ve bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim. :)

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Değerli meslektaşım;
    Eğer işlem İzmir ilinde değilde, başka bir ilde yapılmış olsa idi böyle bir ibarenin konulmasına gerek duyulmazdı.Dolayısiyle şartlandırılmış bir vekaletname olup sadece İzmir İl sınırları içerisindeki Noterlerde yapılacak Finansal kiralama işlemleri için kullanılacak vekaletnamedir başka il noterliklerinde kullanılamaz diye düşünüyorum.Selamlar.

• Değerli meslektaşım;
    Eğer işlem İzmir ilinde değilde, başka bir ilde yapılmış olsa idi böyle bir ibarenin konulmasına gerek duyulmazdı.Dolayısiyle şartlandırılmış bir vekaletname olup sadece İzmir İl sınırları içerisindeki Noterlerde yapılacak Finansal kiralama işlemleri için kullanılacak vekaletnamedir başka il noterliklerinde kullanılamaz diye düşünüyorum.Selamlar.

Evet katılıyorum aynen böyle olması gerek.

• Bende şöyle bir yorum çıkarıyorum.

İzmir ilindeki Noterliklerde tanzim ve tasdik edileceği bahsedilmediğine göre,

Tarafların bizzat kendileri veya vekilleri İzmir dışındaki herhangi bir Noterliklerde de işlemlerini devam etteribilecekleri kanaatindeyim.

• Bende şöyle bir yorum çıkarıyorum.

İzmir ilindeki Noterliklerde tanzim ve tasdik edileceği bahsedilmediğine göre,

Tarafların bizzat kendileri veya vekilleri İzmir dışındaki herhangi bir Noterliklerde de işlemlerini devam etteribilecekleri kanaatindeyim.

Adem bey vekaletname içinde "İZMİR'DE YAPILACAK OLAN.." denmekle zaten İzmir ilindeki noterleri içerdiği anlamını çıkarmak gerekmez mi?

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Adem bey vekaletname içinde "İZMİR'DE YAPILACAK OLAN.." denmekle zaten İzmir ilindeki noterleri içerdiği anlamını çıkarmak gerekmez mi?

Yorum meselesi, Açık ve Seçik olarak Yapılacağı Noterlik bahsedilmediğine göre, diğer Noterliklerde tanzim ve tasdik ettireceği manasına geliyor gibi düşünüyorum.

• Değerli meslektaşım;

Sayın abimin,düşüncelerine aynen katılıyorum.

• Konuyu başlatan olan;
    "İZMİR İLİNDE YAPILACAK OLAN..." denmesinin vekaletin bir şartı olduğunun kabul edilmesi gerektiği ve vekaletin İZMİR sınırları dahilinde kullanılması gerektiği kanaatine vararak,

cevap/bilgi/yorum/fikir ve tecrübelerini paylaşan meslektaşlarımdan da kanı sahibi oldum.
    Tekrar teşekkür ederim.

• Konuyu başlatan olan;
    "İZMİR İLİNDE YAPILACAK OLAN..." denmesinin vekaletin bir şartı olduğunun kabul edilmesi gerektiği ve vekaletin İZMİR sınırları dahilinde kullanılması gerektiği kanaatine vararak,

cevap/bilgi/yorum/fikir ve tecrübelerini paylaşan meslektaşlarımdan da kanı sahibi oldum.
    Tekrar teşekkür ederim.

Tanju bey, bu sizin konunuz aynen şuna benziyor.

Anlatayım.
    Eskiden taşıt alım vergisi yatıttırıyorduk.
    Hatırladığım kadarıyla taşıt alım vergisinin tahsil edildiği yer Noterliğinde satış işlemi yapılacak diye bir genelge vardı.

Taşıt alım vergisi Ankara Yeğenbey Vergi Dairesine yatırılmış, yatırılıp geri gelinceye kadar Mesai bitmiş ve Noterlikler kapanmıştır. satış işlemini yapamamışlar, Artık Ankaradan ayrılmışlar,

Alıcı ve Satışı Ertesi günü Ankara dışındaki bir Noterliğe giderek, Ödeme belgesini ibraz ediyor ve satış yapılıyor, daha sonra Vergi dairesi ile Noter mahkemelik oluyor, sonunda yargı Noterin lehine karar veriyor, Vergi Vergidir her yerde ödenebilir diye.