Emlak Beyan Değeri.

• Merhaba arkadaşlar herkese günaydın, İlgili müracatla incir bahçesi vasıflı taşınmazda kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılmasını istedi. Ayrıca belediye'den de emlak beyan değeri olarak da Arazi beyan değeri getirdiler. Ben arsa beyan değeri getirmelerini istedimse de Belediye bu yerin imar alanları dışında olduğunu, arazi değerinden başkaca hiç bir değer veremiyeceğini beyan etmiş.
    Şimdi İncir bahçesine Arazi beyan değeri ile Kat karşılığı yapılabilirmi, bununla ilgili genelge veya yazı varmıdır. İyi çalışmalar.

• tapuda cins tashihi yapılmadığından, belediyede de haliyle arazi gözükmekte olduğu görüşündeyim.

kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde, belediyeden alınacak emlak değeri yazısı genelgeler gereği mecburidir.

• Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin yapılabilmesi için, İMAR PLANI İÇİNDE OLMASI gerekir.

Yani imar planı alanı dışında olduğundan inşaat yapılamaz.

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• tapuda cins tashihi yapılmadığından, belediyede de haliyle arazi gözükmekte olduğu görüşündeyim.

kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde, belediyeden alınacak emlak değeri yazısı genelgeler gereği mecburidir.

Eğer husus, Adem beyin belirttiği gibi ise,

Belediye sizin noterliğe hitaben,

"Belediyemiz hudutlarında bulunan .... kayıtlı taşınmazın İMAR PLANI İÇERİSİNDE OLDUĞUNU VE EMLAK BEYAN DEĞERİNİN.... olduğunu" şeklinde bir yazı vererek

bu yazıyı da işleme dahil edip yapabilirsiniz.

Ama hakikat imar planı dışında ise, işlem iptal. :)

"Ağzıyla kuş tutsa da sevemediğim insanlar var benim! Bir de canımı okusa bile sevmekten vazgeçemediklerim.."

• Değerli meslektaşlarım;
    Gayrimenkulün vasfı herne kadar incir bahçesi olarak görünüyor ise de, sözkonusu bölge imara açık bir bölgedir ki ilgililer kat karşılığı inşaat mukavelesi yapmağa kalkışmışlar.Belediyeden gelebilecek son arazi raiç değeri esas alınmalıdır.Ayrıca inşaat yapımı icin evveli emirde cins tashihi gereklidir.Zaten İnşaat yapımı için gerekli fizibilite çalışmaları yapılmıştır.
    Şuda düşünülebilir,Mal sahibi önce cins tashihi yapıp,beyanname verdikten sonra belediyece verilecek raiç değer de beklenilebilir. :) Tabi müteahhit beklerse!

• Merhaba arkadaşlar herkese günaydın, İlgili müracatla incir bahçesi vasıflı taşınmazda kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılmasını istedi. Ayrıca belediye'den de emlak beyan değeri olarak da Arazi beyan değeri getirdiler. Ben arsa beyan değeri getirmelerini istedimse de Belediye bu yerin imar alanları dışında olduğunu, arazi değerinden başkaca hiç bir değer veremiyeceğini beyan etmiş.
    Şimdi İncir bahçesine Arazi beyan değeri ile Kat karşılığı yapılabilirmi, bununla ilgili genelge veya yazı varmıdır. İyi çalışmalar.

Ama belediye zaten bu yerin imar alanları dışında olduğunu beyan etmiş ben öyle anladım.

Sayın Meslektaşım;
    Bu konuyu Eski Adalet Başmüfettişi ve şimdi ise TNB'nin denetim kurulu üyesi olan Sayın İBRAHİM BÜLBÜL bey'e sorarsanız. İnanıyorum ki sizi ve bizi aydınlatacak bir yanıt alabileceğinizi düşünüyorum.
    Sayın Bülbül'ün 2006 senesinde İlçemizde yapmış olduğu teftişte Sizinde bildiğiniz gibi günlerce ikmalleri tamamlamak için nekadar uğraşmıştık. Araziye (tarla-incir-mandalin-zeytinlik vb yerlere) inşaat yapılmaz diye. Belediyenin arazi olarak vermiş olduğu Arazi Emlak beyan değerlerini kabul etmemiş, yeniden kendisi Belediyelerden arsa birim fiyatı isteyerek. bizleri ikmal yaptırmıştı.
    yine sizinde biliğinz gib O tarihte ikmalini yaptıramadığımız işlemlerle ilgili olarak Noterlerimizle Vergi dairesinin davası devam etmektedir. (tabiiki şuan yargıtay aşamasında)
    İşin özü; (Benim şahsi görüşüm) Tarla-baçe ve buna benzer yerlere inşaat yapılamayacağı içi İşlem sahipleri ya söz konusu arazinin cins tashihi yaptıracaklar, yada Beldiyeden O mevkiide bulunan arsaların M2 birim fiyatını alacaklar..

Saygılarımla..

• Halil Abi,

Sayın İBRAHİM BÜLBÜL bey, tam anlamıyla hazıra konmuş, Şöyle ki; siz o sözleşmeleri yaparken o taşınmazlar tarla-incir-mandalin-zeytinlik vb nitelikte olduğu için emlak beyan değeri doğal olarak bu nitelikler üzerinden verilir. "Beyimiz" geldiğinde tabikide inşaat başlamış belki bitmiş bir vaziyette olduğu için de o günkü niteliğine göre "ARSA" üzerinden alıvermiş emlak beyan değerini, (vay uyanık vay demeden geçmek olmaz), "bir işlem yapılırken o anki durumuna göre işlemler yürütülür" mantığıyla gidersek büyük ihtimal davanız yargıtaydan dönecektir. Tabi hukuk mantığı kabul etmeyeceğine göre hakkınızda hayırlısı,

Sevgi ve saygılarımla,

Beni kötü biri olarak hatırlamanızın hiç sakıncası yok..!<br />Bana en çok iyi biri olduğumda zarar verdiniz...

• mevcut durumu itibari ile çay bahçesi görülen ancak imar planı dahilinde bulunan(imar planı dahilinde olmaması ayrı bir mevzu) taşınmazla alakalı,arazilerle ilgili kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaptık,bunlar teftişlerden geçti,şükür ki,zimmet filan çıkmadı.Nedir?arizinin mevcut durumu:çay bahçesi,burada müteahhit önadım atarak kat karş.sözleşmeyi yapıyor,ondan sonra cins tashihi yapacak ve ondan sonra inşaat ruhsatını alarak inşaata başlayacak,yani burada yasalara aykırı yapılan tek bir işlem yok.Zaten devlet inşaatla ilgili alınacak olan her malzemeden vergi almakta...Ben de şahsen yargıtayda olan davanın noterler lehine sonuçlanacağını tahmin etmekteyim.Adalet ve hukuk varsa öyle olmalı...Bodrumdaki bu şekilde teftiş gören arkadaşlara,gecikmeli de olsa geçmiş olsun....onların çektikleri stresi çok iyi anlıyorum....

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

• TNB ile ilgili olarak; meslektaşlarının ocağına incir diken bu zat-ı muhtereme kucak açılması ve onun bir yerde bu şekilde ödüllendirilmesini de kimsenin anlayabileceğini sanmıyorum.Burada bizler özellikle yönetimde olan noterlerimize bir şekilde bu gibi olayların dillendirilmesi ve bir yerde uyarılması önem arz etmektedir.Ne kadar dikkate alınır-alınacak o ayrı bir mesele ancak yine de fayda vardır.

Saygılarımla...

*İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde,<br />ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği,<br />içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır.<br />*Beethoven*

Mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenleyen ibrahim dal ().