ARA TASDİK-TAHHÜT EDEN SERMAYE

• Onayın şekli
    MADDE 14 – (1) Noterler ile ticaret sicil müdürlüklerinin yapacağı açılış onayları defterin ilk sayfasına yazılır ve aşağıdaki bilgileri içerir:
    a) Defter sahibinin; gerçek kişilerde adı soyadı, tüzel kişilerde unvanı,
    b) Defter sahibinin iletişim bilgileri (adres, telefon, e-posta adresi),
    c) İşletmenin merkezi,
    ç) MERSİS numarası,
    d) Şirketin faaliyet konusu,
    e) Tacir sermaye şirketi ise taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı,
    f) Defterin türü,
    g) Defterin kaç sayfadan ibaret olduğu,
    ğ) Defterin kullanılacağı hesap dönemi,
    h) Onay tarihi,
    ı) Onayı yapan makamın resmi mühür ve imzası.
    (2) Defterler aşağıdaki şekilde onaylanır:
    a) Ciltli defterlerin sayfalarının sıra numarasıyla teselsül ettiğine bakılarak, bu sayfalar teker teker onay makamının resmi mühürü ile mühürlenir.
    b) Müteharrik yapraklı yevmiye defteri kullanan tacirler bir yıl içinde kullanacaklarını tahmin ettikleri sayıda yaprağı yukarıdaki esaslara göre onaylattırırlar. Onaylı yapraklar bittiği takdirde, yeni yapraklar kullanılmaya başlamadan önce onaylatılır. Bunların sayfa numaraları onaylı yaprakların sayfa numaralarını takiben teselsül ettirilir. Tasdik makamı, ilave yaprakların sayısını ilk onayın altına kaydeder ve bu kaydı usulüne göre onaylar.
    Kapanış onayı yapılacak defterler ile onay zamanı ve şekli
    MADDE 15 – (1) Yevmiye defteri ile yönetim kurulu karar defterinin, izleyen hesap döneminin üçüncü ayının sonuna kadar notere ibraz edilip, son kaydın altına noterce “Görülmüştür” ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanması zorunludur.
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Fiziki Ortamda Tutulacak Defterlerde Onay Yenileme
    Genel olarak
    MADDE 16 – (1) Yönetim kurulu karar defteri, yevmiye defteri, envanter defteri ve defteri kebir yeterli yaprakları bulunması halinde yeni hesap döneminin ilk ayı içerisinde onay yenilemek suretiyle kullanılmaya devam edilebilir.
    (2) Onay yenilemede defterlerin türü değiştirilemez.
    Kapanış onayına tabi defterlerde onay yenilemenin şekli
    MADDE 17 – (1) Kapanış onayına tabi olan yevmiye ve yönetim kurulu karar defterlerinde son kaydın altına yazılacak “Görülmüştür” ibaresinin yanında onay yenileme kısmında aşağıdaki bilgilerin yer alması zorunludur:
    a) Bu Tebliğin 14 üncü maddesinde açılış onayında bulunması gerektiği hüküm altına alınan hususlarda bir değişiklik olmuşsa bu değişiklikler,
    b) Defterin kalan sayfa adedi,
    c) Kullanılmaya devam edileceği hesap dönemi,
    ç) Onay tarihi,
    d) Onay makamının resmi mühür ve imzası.
    (2) Onay yenileme işleminde defterlerin kalan sayfalarının tekrar mühürlenmesine ve sıra numarası verilmesine gerek yoktur.
    Kapanış onayına tabi olmayan defterlerde onay yenilemenin şekli
    MADDE 18 – (1) Kapanış onayına tabi olmayan defteri kebir ve envanter defterinde onay yenileme son kaydın yer aldığı sayfadan sonraki sayfaya yapılır. Bu sayfada yer alacak bilgilere ve onay yenilemenin şekline ilişkin bu Tebliğin 17 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) ilâ (d) bentleri ile aynı maddenin ikinci fıkrası hükümleri uygulanır.

SERMAYE ŞİRKETLERİ İÇİN ARA (YENİLEME) TASDİKİNDE BELİRTTİĞİNİZ EKSİKLİKLERİ TAMAMLAYARAK TASDİKİNİZİ YAPIYORSUNUZ.

• e mail, telefon ve ticaret sicil no.. bunlar zorunlumu? Aralık ayında almadık ama sanıyorum artık zorunlu değilmi?

• Evet cnm artık zorunlu. Birde Ticaret Sicil Mersis Numarası vermeye başlamış bundan sonra benden numarayı almadan defter onaylamak yok demiş noter hanıma bakalım defter gelince arayacam görüşez.slmlar

• aslında kapanış ve ara tasdiklerde bunları yazmak zorunlu değil, simdi hatırladım, şöyleki;

Kapanış onayına tabi defterlerde onay yenilemenin şekli MADDE 17 – (1) Kapanış onayına tabi olan yevmiye ve yönetim kurulu karar defterlerinde son kaydın altına yazılacak “Görülmüştür” ibaresinin yanında onay yenileme kısmında aşağıdaki bilgilerin yer alması zorunludur:
    a) Bu Tebliğin 14 üncü maddesinde açılış onayında bulunması gerektiği hüküm altına alınan hususlarda bir değişiklik olmuşsa bu değişiklikler,
    ç) Onay tarihi,
    (2) Onay yenileme işleminde defterlerin kalan sayfalarının tekrar mühürlenmesine ve sıra numarası verilmesine gerek yoktur.

MADDE 18
    – (1) Kapanış onayına tabi olmayan defteri kebir ve envanter defterinde onay yenileme son kaydın yer aldığısayfadan sonraki sayfaya yapılır. Bu sayfada yer alacak bilgilere ve onay yenilemenin şekline ilişkin bu Tebliğin 17 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) “a) Bu Tebliğin 14 üncü maddesinde açılış onayında bulunması gerektiği hüküm altına alınan hususlarda bir değişiklik olmuşsa bu değişiklikler”, ilâ (d) “d) Onay makamının resmi mühür ve imzası.” bentleri ile aynı maddenin ikinci “(2) Onay yenileme işleminde defterlerin kalan sayfalarının tekrar mühürlenmesine ve sıra numarası verilmesine gerek yoktur.” fıkrası hükümleri uygulanır.

Madde 14 te ise açılış onaylarında uygulanması gereken şekil var...bu maddelere bakılırsa ara ve kapanışlarda yazmak gerekmiyor diye anlaşılmakta...

• GÜLHAN HANIM DİKKATLİ BAKIN

Kapanış onayına tabi defterlerde onay yenilemenin şekli MADDE 17 – (1) Kapanış onayına tabi olan yevmiye ve yönetim kurulu karar defterlerinde son kaydın altına yazılacak “Görülmüştür” ibaresinin yanında onay yenileme kısmında aşağıdaki bilgilerin yer alması zorunludur:
    ç) Onay tarihi,

• Doğru canım,bulunması gereken bilgilerin yanı sıra demek istemiş, değişiklik olmuşsa yada diyor düzeltin ve aşağıda sıraladıklarımızda olacak diyor.

• Evet... :) çok teşekkür ediyorum Erkan bey... önemli olan işte doğruyu bulabilmek, utanıp yazmamamdan iyidir... ama kapanışlarda yok değilmi?

Kapanış onayı yapılacak defterler ile onay zamanı ve şekli
    MADDE 15 – (1) Yevmiye defteri ile yönetim kurulu karar defterinin, izleyen hesap döneminin üçüncü ayının sonuna kadar notere ibraz edilip, son kaydın altına noterce “Görülmüştür” ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanması zorunludur.